29 Ekim 2014 06:00

Kıyımın ardında Öz Gıda-İş var

LKER’de yaşadıkları sorunlara sessiz kaldığı için Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK/Gıda-İş’e üye olan 13 işçi işten atıldı. Ülker’in Topkapı fabrikası önünde “Sendika seçme özgürlüğümüzü kullandığımız için işten atıldık” pankartıyla direnişe geçen işçiler, işten atılmalarının arkasında Öz Gıda-İş-patron işbirliği olduğunu söylediler.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
Zeliş IRMAK
İstanbul

ÜLKER’de yaşadıkları sorunlara sessiz kaldığı için Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK/Gıda-İş’e üye olan 13 işçi işten atıldı. Ülker’in Topkapı fabrikası önünde “Sendika seçme özgürlüğümüzü kullandığımız için işten atıldık” pankartıyla direnişe geçen işçiler, işten atılmalarının arkasında Öz Gıda-İş-patron işbirliği olduğunu söylediler.
Vardiya çıkışlarında çalışan işçilere seslenen Gıda-İş üyeleri, bildiri dağıtarak Gıda-İş’te örgütlenme çağrısı yaptı. İşçiler ayrıca kapının önünde bekleyerek bildiri alan ve atılan işçilerle konuşarak tespit etmeye çalışan yöneticilere de tepki gösterdi.
Direniş yerinde görüştüğümüz işçiler, geçtiğimiz pazar günü toplanarak sendika değiştirme kararı aldıklarını belirtti. Sendika değişimini insan kaynakları müdürüne bildirdiğini belirten işten atılan işçilerden Bilal Sakallı, “07.00 ile 15.00 arasındaki vardiyada çalıştık. Ancak bize verilen kağıtta ’17.38 itibari ile amire itaatsizlik ve verilen görevleri yerine getirmemekten dolayı iş akdiniz fesh edilmiştir’ diyor. Biz o saatte zaten fabrikada değildik” diye konuştu.
SENDİKA PATRONA AJANLIK YAPIYOR
Çeşitli iş kazaları yaşadığını, psikolojik sorunlar yaşadığını belirten 21 yıllık Ülker işçisi Sakallı, Öz Gıda-İş’e bu sorunlarını iletmelerine rağmen hiçbir çözüm üretilmediğini belirtti. “İşçi derdini sıkıntısını sendikaya anlattığında bunun hemen fabrika yöneticilerine iletiliyor” diyen Sakal, sendikanın patrona ajanlık yaptığını ifade etti. 12 yıldır Ülker’de çalışan Dursun Topal, “Şuana kadar hiçbir hakkımızı alamadık. Yıllardır bizi koyun gibi gütmeye çalışıyorlar” diye konuştu. Sendika temsilcilerinin ve yöneticilerinin atamayla seçildiğini anlatan Topal, sözleşmelerden hiçbir bilgilerinin olmadığını söyledi.
1 AY BAŞARI ÖDÜLÜ, ŞİMDİ VERİMSİZ
Amire itaatsizlik ve verimsiz çalışma gerekçesi ile işine son verilen işçiler, “Yıllardır çalışıyoruz verimsiz değildik de sendika değiştirince mi verimsiz olduk “ diyerek yaşananlara tepki gösterdiler. Atılan işçilerden Dursun Topal kendisine 1 ay önce verimlilik ödülü verilip, işten çıkarılma gerekçesi olarak da verimsizlik olarak gösterilmesini trajikomik olarak değerlendirdi. İşten çıkarılma gerekçelerinin işyerindeki diğer işçilere göz dağı vermek olduğunu dile getiren Topal, “Aklınca bizi korkuyla sindirmeye çalışıyorlar” dedi.   
ATANAN DEĞİL SEÇİLMİŞ SENDİKACI İSTİYORUZ
12 yıllık işçi olan Cem Benli de, işçiden yana sendika istediklerini belirterek, “Başımızdakilerin atanmış değil, seçilmiş olmasını istiyoruz” dedi. “Sendikanın yöneticilerinden biri Genel Müdürün halasının oğlu, sendikanın baştemsilcisisi Genel Sekreterin amcasının oğlu” diyen Ercan Durak, “Böyle sendika temsilciler bizim haklarımızı savunur mu” diyerek Gıda-İş’e geçme kararı aldıklarını söyledi. 15 yıldır Ülker’de çalışan Durak, işçilerin temsilcileri tanımadığını dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Yeni ölümlere davetiye çıkarılıyor

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa