29 Ekim 2014 10:00

Kobanêliler direniyor

Sınır hattında bulunan Kobanêlilere dönük baskı dinmek bilmiyor. Başından beri Kobanê’yi insansızlaştırmak ve “Kobanê’de sivil kalmadı” söylemini güçlü kılmak için çabalayan Türkiye, bu kez sınır hattında bulunan Kobanêlilere yöneldi.

Paylaş

Ersin ÇAKSU
Abdurrahman GÖK

Sınır hattında bulunan Kobanêlilere dönük baskı dinmek bilmiyor. Başından beri Kobanê’yi insansızlaştırmak ve “Kobanê’de sivil kalmadı” söylemini güçlü kılmak için çabalayan Türkiye, bu kez sınır hattında bulunan Kobanêlilere yöneldi.
Yetkililer, Kobanê’nin batısında bulunan Til Şeîr köyü yakınlarında sınır hattındaki mayınlı arazide bulunan sivillere yönelik baskılarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Daha önce sınırda bulunan sivillere defalarca saldıran Türkiye önceki gün de sınıra Urfa Valiliği ve Suruç Kaymakamlığından bir heyet göndererek yurttaşlara eşyalarını ve araçlarını bırakarak sınırı geçmelerini dayattı. Halkın dayatmaları kabul etmemesi üzerine askerler halka gaz bombaları ile saldırdı.
‘AÇLIĞA TAHAMMÜL EDERİZ AMA ZULME ETMEYİZ’
Gaz bombalarından çok sayıda yurttaş etkilenirken, Merwan isimli Kobanêli de başından aldığı gaz bombasıyla yaralandı. Halkın askerin müdahalesine karşılık vermesi üzerine ise çok sayıda Kobanêli, askerlerce darbedildi. Gelen heyetin kendilerine araçlarını ve eşyalarını bırakarak sınırın Suruç tarafına geçmeleri yönünde baskı uyguladığını söyleyen yurttaşlar, bunu kabul etmeyeceklerini belirtti. Askerlerin kendilerine bölgeyi terk etmeleri yönünde son günlerde sıkça tehditlerde bulunduğunu söyleyen Osman Şükrü, yurtlarından ayrılmak istemediklerini kaydederek şunları anlattı: “Buraya geldiler, bize araçlarımızı ve her şeyimizi bırakarak bugün sınırı geçeceğimiz söylediler. Bugün gelip bizlerle birkaç foto çekip gittiler. Ardından da askerler, bize gaz bombaları ile saldırdılar, kurşun sıktılar. Bizler buradan gitmek istemiyoruz. Yurdumuzdan ayrılmak istemiyoruz. Açlığa, susuzluğa ve her şeye tahammülümüz var ama bir tek zulme tahammül etmeyiz.”  
YARDIMLAR ENGELLENİYOR
Kobanêli Ebû Elî şunları söyledi: “Akşamları bize kuşun sıkıyorlar ve DAİŞ (IŞİD) sıktı diyorlar. Bizim buradan çıkmamızı istiyorlar. Yarısını DAİŞ götürdü, diğer yarısını Türk devleti. Burada bize bakan YPG’dir. Onlar o tarafa geçirdiğimiz araçlarımızı da kendi hırsızları eliyle çalıyorlar. Burada hayvanlarımızın çoğu susuzluktan öldü asıl düşmanımız onlardır. Bizler de bir damla kanımız olduğu sürece ülkemizden vazgeçmeyeceğiz.”
Türkiye’nin Kobanê’yi boşaltmayı amaçladığını ve bunun için de kendilerine baskı uyguladığını söyleyen İbrahim Şêx Mihemed de, zulümden kaçarak buraya sığındıklarını ve burada da Türkiye askerinin zulmüyle karşı karşıya olduklarını söyledi. Zor koşullarda yaşadıklarını ve kendilerine gelen yardımların engellendiğini söyleyen Mihemed, “Kış geliyor ve durumumuz çok kötü. Barınabilecek bir yer yok. Arabaların altına sığınıyoruz. Yeme-içme yok. İnanın ki bazılarımız 15-20 gündür, daha sıcak bir yemek yemiş değil” dedi.
BASINA TEHDİT
Hastaları bulunan birkaç ailenin geçişi sırasında da askerler, birçok kişiye hakaretler savurarak darbetti. Askerler daha sonra bir-iki çocuğu kucaklarına alarak yaklaşık 100 metre arkalarında bulunan basına poz verdi. Kendilerine yakın medyaya şefkat mizanseni pozu veren askerler, sınırın Kobanê tarafında bulunan basın mensuplarını da tehdit etti. (KobanêDİHA)


SINIRDA İNSAN ZİNCİRİ
Rojava’nın Kobanê Kantonu ile dayanışmak amacıyla günlerdir Suruç’un sınır köylerinde nöbet tutan yurttaşlar nöbet eylemi boyunca sürdürdükleri insan zinciri eylemini dün de aynı yerde ve aynı saatte gerçekleştirdi. Geleneksel hale dönüşen ve 44’üncü gününde 12’incisini gerçekleştirdikleri Miseynter köyünde yapılan eyleme PKK’nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan’ın kardeşi Serap Mutlu ve nöbet eyleminde bulunan genci, yaşlısı, kadını ve erkeği her yaştan yurttaş katıldı. Ayrıca yurttaşlar geniş bir alana taşlar ile yazdıkları YPG-J harflerinin üzerinde durarak insandan YPG-J oluşturdu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gençlerini taşa oturtmayan direniş

SONRAKİ HABER

Yeni ölümlere davetiye çıkarılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...