29 Ekim 2014 06:00

Gençlerini taşa oturtmayan direniş

Üsküdar Validebağ Korusu girişinde, planlarda yeşil alan görünen araziye cami yapma girişimlerine karşı bugün 9. gününe giren yeşil nöbetinde dayanışma yeşerdi.

Paylaş

Sinem UĞURLU
İstanbul

Üsküdar Validebağ Korusu girişinde, planlarda yeşil alan görünen araziye cami yapma girişimlerine karşı bugün 9. gününe giren yeşil nöbetinde dayanışma yeşerdi. Gece gündüz nöbet tutan yaşam savunucuları alana kurdukları masalarda, çay kahve servisi yapıyor, yemek dağıtıyor, soğuktan korunmak için battaniye temin ediyor.
GEZİ’Yİ ANIMSATIYOR
Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılmaması için gece gündüz devam eden nöbet, yağmura ve soğuğa karşı Gezi direnişini anımsatan bir dayanışmayla ayakta kalıyor. İş makinelerinin çalıştığı inşaat alanının hemen önüne polis TOMA’larıyla birlikte barikat kurmuş durumda. Mahalleli ise polis barikatının hemen önüne dizdiği masalarda yemek dağıtımı yapıyor.
EVDE YAPILAN YEMEKLER DAĞITILIYOR
Yemekleri mahalleliler evde yapıp getiriyor ve burada nöbet tutanlara dağıtıyor. Sıcak çorbası, çayı, kahvesi hiç eksik olmuyor direnişin. Veganları da unutmamış direniş ve masaya vegan yemekleri koyulmuş. Hepsi de ücretsiz olarak yaşam savunucularına dağıtılıyor.
‘EVLADIM O TAŞA OTURMAYIN’
Yağmur yağdığında, kaldırımda naylondan yapılmış derme çatma barınaklara sığınılıyor. Hemen ortaya önceden alınmış yağmurluk ve şemsiyeler çıkıyor. Mahalledeki kadınlar, özellikle gençleri gözetiyor. Yağmur yağdığı esnada, direniş alanını gezen bir kadın, “Yavrum oturmayın o taşa, alın bu battaniyeleri, bunların üzerine oturun” diye battaniye dağıtıyor.
‘CAMİ BAHANE’
Mahallelilerden gönüllü olarak yemek dağıtımı yapan Perihan Alanbay, dayanışma ve birlik içinde mücadele ettiklerini ifade ederek, “Bu insanlar bu yağmurda, çamurda, soğukta burada duruyorsa, mutlaka bir amaçları var. Cami bahanesiyle bizim korumuza girmeye çalışıyorlar. Camiyi, ‘Bunlar aslında camiye karşı’ demek için kullanıyorlar. Buna kesinlikle izin vermeyeceğiz” diyor.

‘NÖBETLEŞE’ NÖBET TUTUYORLAR

Validebağa Korusu’ndaki inşaat bir şafak baskınıyla başlamıştı. İnşaat alanının içinde bir iş makinesi çalışmaya devam etse de, hafriyat kamyonlarının alana giriş çıkışını engellemek üzere gece gündüz nöbet tutuluyor. Bu da bir sisteme bağlanmış durumda. Gece nöbet tutanlar, gündüz dinlenmeye gidiyor, gündüz tutanlar ise gece. Acıbadem Dayanışmasından Sema Korkmaz ise bu sistemi ev arkadaşıyla tutturmuş. Sırayla, korularını korumak için geceli gündüzlü nöbet tutuyorlar. Korkmaz, “Devletin kaçak inşaatı engellemesi gerekirken, onun, yerine getirmediği sorumluluğu halk yapıyor” diyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
SONRAKİ HABER

Kobanêliler direniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa