10 Temmuz 2011 09:04

Hopa raporu: 112 saat kelepçeli tutuldular

Emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun polisin gaz bombasıyla yaşamını yitirdiği olaylarda tutuklananların avukatları hazırladıkları raporu açıkladı. Müvekkillerinin karşılaştıkları hukuksuzlukları bir bir sıralayan avukatlar raporlarında, müvekkillerinin şiddete maruz kaldığına, ellerinin 112 saat boyunca kelepçede tutulduğuna ve kelep&cced

Hopa raporu: 112 saat kelepçeli tutuldular

Paylaş

112 SAAT KELEPÇELİ TUTULDULAR

Yönetmen Özcan Alper'in de destek verdiği toplantıda Eyüpoğlu, yaşanan hukuksuzluğu sıraladı. Müvekkillerinin gözaltına alındıktan sonra karakoldan adeta kaçırılarak, elleri kelepçeli bir halde 7 saatlik bir yolculuk sonrası Erzurum'a götürüldüğünü aktaran Eyüpoğlu, yol boyunca yemek, tuvalet gibi en temel ihtiyaçların bile karşılamalarına izin verilmediğini kaydetti. Müvekkillerinin karakoldan çıkarıldıkları andan tutuklanarak cezaevine götürülmelerine kadar geçen yaklaşık 112 saat boyunca kelepçeli bir halde tutulduğunu vurgulayan Eyüpoğlu, yine kaşık, çatal, ekmek olmaksızın müvekkillerinin elleri kelepçeleri bir şekilde kuru fasulye yemeye zorlandığına dikkat çekti.

GÜNDEM VE BİRGÜN VERİLMİYOR

Eyüpoğlu, tutuklanan müvekkillerinden Ali Aksu'nun cezaevine götürüldüğünde bir arkadaşının parmak izi alınırken çıkan tartışmaya müdahil olması üzerine kamerası olmayan bir odaya götürülerek, 10-15 kişilik infaz koruma memuru tarafından kaba dayağa maruz kaldığını söyledi. Eyüpoğlu, Erzurum H Tipi Cezaevi'nden E Tipi Cezaevi'ne sevk edilen müvekkillerine "Erzurum'a gelmediği" gerekçesiyle Özgür Gündem ve Birgün gazetelerinin de verilmediğini dile getirdi. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Genelkurmay sıyrılmak istiyor

SONRAKİ HABER

Şule Çet’in davası Meclis'te gündeme getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa