09 Temmuz 2011 08:19

Mısır halkı gerçek değişim istiyor

Mısır’da halk, 25 Ocakta başlattıkları devrim sürecini canlandırmak, halk ayaklanması sırasında ölenlerin hesabını sormak ve yolsuzlukla mücadele edilmesini istemek amacıyla dün bir kez daha Tahrir Meydanı’nda toplandı.Sabah saatlerinden itibaren meydanlara akın eden göstericiler gece geç saatlerde de meydanlardaydı. Ortak şikaye

Mısır halkı gerçek değişim istiyor

Paylaş

Sabah saatlerinden itibaren meydanlara akın eden göstericiler gece geç saatlerde de meydanlardaydı. Ortak şikayetleri ise reformların gecikmesi ve devlet kurumlarının eski iktidarın kalıntılarının elinde olması.

Bir Mısırlı şöyle konuştu: “Değişim falan yok. Bu ülkenin değişeceği ümidiyle 28 Ocakta bu meydanda toplanıp, 11 Şubata kadar kalmıştık. Güvenmek istiyoruz, bu ülkenin değişmeye başladığını hissetmek istiyoruz. Her şey eskisi gibi ve yine aynı karakterler ülkeyi yönetmeye devam ediyor.”

Muhalefet liderlerinden Tarık el-Holi, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, “Üniversiteler ve yargı da dahil, tüm devlet kurumlarının eski iktidara bağlı kişilerden arındırılmasını istiyoruz. İçişleri Bakanlığında reform yapılmasını istiyoruz. Mübarek’in iktidardan uzaklaştırılmasının üzerinden beş ay geçti; hedeflerimize henüz ulaşamadık” dedi.

Askeri irade ve bürokrasinin reform konusunda ayak sürüdüğünü söyleyen göstericilerin bir kısmı, eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in tedavi gördüğü Şarm El Şeyh Uluslararası Hastanesi önünde protesto gösterisi yaptı.

Mısırlılar, Mübarek ve iktidarıyla ilişkili diğer yetkililerin derhal yargılanmasını istiyorlar. Ancak hafta başında, yolsuzluk ve kamu kaynaklarını israf etmek suçlamalarıyla yargılanan Mübarek döneminde görev almış 3 bakan hafta başında “suçsuz” bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İsrail’e askeri ambargo uygulansın

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa