12 Temmuz 2011 12:56

Tüzel ve Kaplan akademisyenlerle buluştu

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve BDP Grup Başkanvekili, Şırnak milletvekili Hasip Kaplan, Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen toplantıda akademisyenlerle bir araya geldi. Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube (Üniversiteler Şubesi) Başkan

Tüzel ve Kaplan akademisyenlerle buluştu

Paylaş

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Blok'un Meclis’teki çalışmasına akademisyenlerin vereceği desteğin önemli olduğunu belirterek, üniversite ile emek-demokrasi güçlerinin bağının güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Kaplan, 2014’teki yerel seçimleri hatırlatarak, yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin önemli olduğunu ve bunun için şimdiden hep birlikte çalışmalara başlanması gerektiğini ifade etti. Kürt halkının artık emek güçleri ile birlikte hareket etmeye başlamasının önemli bir gelişme olduğuna işaret eden Kaplan, Şırnak’ta Newroz kutlamalarının yanı sıra 1 Mayıs’ın da kitlesel bir şekilde kutlanmaya başlamasını örnek gösterdi. Kaplan bu birlikteliğin büyütülmesi için akademisyenler ve sanatçılara büyük görevler düştüğünü vurguladı.

‘NE KADAR MÜCADELE, O KADAR DEMOKRATİK ANAYASA’

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ise AKP’nin yeni anayasa hazırlıklarına dikkat çekti. Yeni bir anayasanın alanlarda, toplumsal mücadele ve sınıf mücadelesi ile birleştirerek yapılması gerektiğini, Meclis’in de mücadele alanlarından sadece bir tanesi olacağını kaydeden Tüzel, “Bu anayasayı şimdiki Meclis yapmayacak. Bu teknik bir mesele değil. Biz anayasa yazıcılığı yapmayacağız. ‘Ne kadar mücadele, o kadar demokratik anayasa’ diyerek hareket edeceğiz” dedi.

Tüzel, Blok sadece Kürt halkıyla sol, sosyalist güçlerin birliği olarak tarif etmenin doğru olmadığını, halkın geniş kesimlerinin talepleri etrafında oluşturduğu birlik olmayı amaçladıklarını belirtti. Üniversitelerin bu bakımdan Blok'a çok önemli katkı sunacağını vurgulayan Tüzel, akademisyenlerin sunacağı her türlü katkıya açık olduklarını ifade etti.

Prof. Dr.Aziz Konukman, Meclis’e girmiş bir partinin ilk kez üniversitelere gelerek, kendisine oy verip-vermeyen ayrımı yapmadan akademisyenlerle bir araya gelmesinin önemli olduğunu kaydetti. Kendisinin CHP üyesi olduğunu ve kendi partisi de dahil olmak üzere böyle bir daveti daha önce almadığını ifade eden Konukman, Blok'un çok iyi bir başlangıç yaptığını ve bunun büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev Özkazanç, “Çatı partisi fikri, sadece blok içerisindeki partiler için değil, çok daha geniş bir kesim için ümit verici” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Gökhan Topçu da çatı partisi kurma girişimleri ile mücadelenin daha da ciddiyet kazandığını kaydederek, bunun oldukça umut verici bir girişim olduğunu dile getirdi.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Karaçay Çakmak, “Blok'un temsil ettiği harekette sonuna kadar varım” diyerek, blok sayesinde iyi bir örgütlülük ve güçlü bir iletişim yaratıldığını kaydetti.

SORUMLULUK ALACAKLAR

Söz alan diğer akademisyenler de Blok'un büyük bir umut yarattığına dikkat çektiler. Bu umudun daha da büyütülmesi için katkı sunacaklarını ifade eden akademisyenler, milletvekilleri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundular, önerilerini sundular. Üniversitelerin karşı karşıya kaldığı saldırılara karşı da birlikte hareket etme kararı alan akademisyenler, bloğun çalışmaları için oluşturulacak komisyonlarda görev alacaklarını dile getirdiler. (Ankara/EVRENSEL)


TOPLANTIYA KATILAN AKADEMİSYENLER

Alev Özkazanç, Aziz Konukman, Bahar Şimşek, Bilgi Şafak Dugan, Çağan Aksak, Can Irmak Özinanır, Cengiz Ekiz, Elif Tuğba Doğan, Engin Sarı, Eren Kırmızıaltın, Erkan Aydoğanoğlu, Eser Aygül, Gökhan Topçu, Gülseren Adaklı, Gülbiye Yenimahalleli Yaşar, Hatice Karaçay Çakmak, Hüsnü Yıldız, İbrahim Gündoğdu, Mahir Kalaylıoğlu, Meltem Kayıran, Muammer Kaymak, Mustafa Kemal Coşkun, Nail Dertli, Nuri Özdemir, Onur Şatıroğlu, Özlem Albayrak, Pınar Bedirhanoğlu, Sarp Balcı, Serpil Sancar, Şebnem Oğuz, Şenay Sabah Kıyan, Tarık Soydan, Yasemin Özgün

ÖNCEKİ HABER

194. devlet resmen kuruldu

SONRAKİ HABER

Aladağ davası yarın yeniden Kozan’da görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa