28 Ekim 2014 15:56

Peşmerge ağır silahlarla Kobanê'ye gidiyor

Federal Kürdistan'dan yayın yapan Rudaw haber ajansı, peşmerge güçlerinin bugün Türkiye'den Kobanê'ye giriş yapmalarının beklendiğini duyurdu.

Paylaş

Federal Kürdistan'dan yayın yapan Rudaw haber ajansı, peşmerge güçlerinin bugün Türkiye'den Kobanê'ye giriş yapmalarının beklendiğini duyurdu.

Kobanê'ye geçmesi planlanan birlik, ağır silahlarla donatılmış 150 peşmergeyi içeriyor.

Rudaw'a konuşan yetkili, takviye güçlerin "yeni Amerikan silahları, ileri seviyede makinelli tüfekler, Katyuşa roketleri ve ağır toplar" içerdiğini duyurdu.

Peşmergenin Erbil'den Türkiye'ye uçakla hareket edeceği ve Kobanê'ye karadan giriş yapacağını belirtti. Silahların kara yoluyla taşınacağı aktarıldı.

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani peşmergenin Kobanê'ye geçişine geçtiğimiz hafta onay vermişti. Ancak Türkiye ile yaşanan sorunlar sebebiyle takviye kuvvetlerin gelişi ertelenmişti. Rudaw'ın haberine göre Peşmerge Bakanlığı ile Türkiye hükümeti, söz konusu sorunları aşmak için 6 toplantı gerçekleştirdi.

ÇAVUŞOĞLU: GEÇİŞLER HER AN OLABİLİR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Peşmerge güçlerinin Türkiye'den Kobanê'ye geçişi konusunda şu anda siyasi olarak bir sorun yok" dedi ve geçişlerin her an olabileceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

'Ortadoğu’da Kürt Baharı yaşanıyor'

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa