28 Ekim 2014 06:00

Ölümüne üretim düzeni

Soma’da 301 işçinin can verdiği Eynez Ocağı’nın işletmecisi Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait Işıklar Ocağı’nda da yangın çıktı. Yangın nedeniyle işçiler tahliye edilirken, ocağın 10 gün kapalı kalacağı daha sonra üretime yeniden başlanacağı bildirildi.

Paylaş

Emine UYAR
Manisa

Soma’da 301 işçinin can verdiği Eynez Ocağı’nın işletmecisi Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait Işıklar Ocağı’nda da yangın çıktı. Yangın nedeniyle işçiler tahliye edilirken, ocağın 10 gün kapalı kalacağı daha sonra üretime yeniden başlanacağı bildirildi. Işıklar ocağına, Soma AŞ patronunun “Kapatacağım” tehdidinin ardından gece yarısı yapılan denetimle “üretim yapılabilir” raporu verilmişti.
Yangınla ilgili görüştüğümüz işçiler, işçi sağlığı ve güvenliğinin yine üretime kurban edildiğini söyledi. İşçiler “yürüyen tahkimat” denilen ayakların, günde bir kere çekilmesi gerekirken, daha fazla kömür alabilmek için iki kere çekildiğini belirttiler. İşçilerden Oğuz Karabaş, “Ayaklar çekildikten ve üstteki mallar (kömürler) komple alındıktan sonra ayağın arka tarafı oturtturulursa daha sağlıklı olur. O zaman yukarıdaki hava boşluğu önlenir, yangınların önlemi alınmış olur. Ayaklar günde iki defa çekiliyor. Bir defa çekilmesi daha emniyetli. Günde bir defa ayağın çekilmesi iki metre ilerleme demek. İki metrede bir boşluk oluşuyor ayakta. Günde iki defa ayak çekilmesi kömürü bir an önce almak için yapılıyor. Ayak sürekli çekildiği vakit arkadaki göçükte oturmamış kömürler oluyor hava da oraya kaçabiliyor. Oksijenle temas edince yanıyor. Bir günde 6 metre ilerleme oluyor. 6 değil üç metre olsun sağlıklı olsun” dedi.         
MADENDE ÖLMEYELİM
Salih Akpınar isimli işçi de, hiçbir çalışma yapılmadan ocağın açıldığını belirterek, “Ya paralar dolaştı ya da yine müfettişleri susturdular. Süreç bu. İş güvenliği önlemi alındığını düşünmüyoruz yine bir siyaset dönüyor” diye konuştu.  Muammer Keskin isimli işçi de kazadan bu yana 169 gün geçtiğini belirterek, tepkisini “Buraya bir ağaç dikseydik, dallanıp budaklanırdı. Ama hiçbir şey olmadı” sözleriyle dile getirdi.  
Işıklar ocağında çalışan arkadaşının, “250 kuruş olan toz maskesini vermiyorlar. Çizmem yırtık alamıyorum” dediğini aktaran Keskin, şöyle devam etti: “301 kişi öldü. Arkadaşım bunu söylüyor. Sen emeklilik yaşını indirsen benim ciğerlerim bittikten sonra, iki sene sonra öldükten sonra ne fayda. Para da çözüm değil. Bize şunu dedirtmesinler; ‘Madenler açılsın nasıl açılırsa açılsın’ dedirtmesinler. Benim anladığım kadarıyla bunu dedirttirmeye çalışıyorlar. ‘Maden açılsın, emniyetsiz olsun açılsın’ demeyeceğiz. Açılacaksa emniyetli bir şekilde açılsın. Biz bu maden açıldıktan sonra 300 daha şehit vereceksek manası yok. Açlıktan ölelim madende ölmeyelim.”

10 GÜN KAPALI KALACAK
Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye bağlı Işıklar Maden Ocağı, aynı holdinge bağlı Eynez ocağında yaşanan ve 301 işçinin can verdiği katliamın ardından kapatılmıştı. 5 ay kapalı kalan ocak, patronun “Soma’dan çekileceğim, üretimi durduracağım, bütün işçileri işten atacağım” tehdidi üzerine Çalışma Bakanlığı’na bağlı müfettişler gece denetime gelmiş ve verdikleri olumlu rapor neticesinde ocak 15 Ekim’de üretime başlamıştı. Ancak, geçen hafta içerisinde, şirketin ücret ve primlerini ödememesi üzerine işçiler 2 gün iş bıraktı. Ücretlerin yatırılması üzerine işçiler iş başı yaparken, güvenlik elemanlarınca yapılan ölçümlerde karbonmonoksit gazının 50 olan güvenlik sınırını aşıp 60 PPM’in üzerine çıktığı, yine metan gazında da yükselme olduğu saptandı.  Bu tespit ardından uyarı üzerine, şirket faaliyetin sürdüğü, 3’üncü ve 4’üncü ayaklardaki üretime ara verdi. Yangın öncesi kızışma ya da kömürün kor olarak yanmasını işaret eden bu gelişme üzerine, iki galerinin önüne de oksijen girişini engellemek için ‘Barajlama’ olarak adlandırılan duvar örüldü. Kömür üretimi yapan işçilerin ocaktan ayrıldıkları, güvenlik ve yangın söndürme ekiplerinin çalışmalarının ise devam ettiği açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kaymakam Mehmet Bahattin Atçı, galeri girişlerinin oksijen girmemesi için kapatıldığını, 10 gün sonra ekiplerin tekrar kontrol edip karar vereceklerini açıkladı.

ÖNCEKİ HABER

Eğitimde Bilal modeli başlıyor

SONRAKİ HABER

Filistin’den ABD çalıştayına karşı boykot çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa