27 Ekim 2014 15:38

Soma'da madencilerin ücret isyanı

Soma'da maden katliamının meydana geldiği Soma Kömürleri’nin Eynez Ocağı işçileri, şirketin maaşlarını yatırmaması nedeniyle Kaymakamlık önünde toplandı.

Paylaş

Soma'da maden katliamının meydana geldiği Soma Kömürleri’nin Eynez Ocağı işçileri, şirketin maaşlarını yatırmaması nedeniyle Kaymakamlık önünde toplandı.

Sabah saatlerinden itibaren Kaymakamlık önünde bir araya gelen 400’e yakın işçi, şirketin kendilerine 6 aylık ücretlerini ödeme yükümlülüğünün bulunduğunu belirterek, bu ay yatması gereken ücretlerinin 15 gün geciktiğini belirtti.

İşçiler ayrıca, 6. ayda almaları gereken kömür istihkaklarının kış gelmesine rağmen verilmediğini belirtti. Evde yakacaklarının olmadığını, hastalıkla yüz yüze kaldıklarını ifade eden işçiler, asıl muhataplarının TKİ ve devlet olması gerektiğini belirtti.

İşçilere bir açıklama yapan Kaymakam Bahattin Atçı, kendisinin de sorunları bildiğini, yetkililere sorunları ilettiğini, maaşların yatması için çaba sarf ettiklerini söyledi. İşçiler, ödeme yapılana kadar bekleyişlerini sürdüreceklerini bildirdiler.

İŞÇİLER TKİ'YE YÜRÜDÜ

İşçiler daha sonra sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Kaymakamlık önünden TKİ önüne yürüyen işçilere karşı çevik kuvvet barikat kurdu.

Bunun üzerine İşçiler TKİ önundeki yola oturdu. Kaymakam gelerek sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi. İşçiler TKİ müdürünü de görmek istediklerini söyledi ve  ücretlerinin niye yatırılmadığını sordu.

"Şirket yerine getiremiyorsa aradan çekilsin" diyen işçiler oturma eylemini sürdürdü.   (Soma/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye kara bir faşizme doğru koşuyor

SONRAKİ HABER

Türkiye için çölleşme ve kuraklık uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa