27 Ekim 2014 09:18

Dilma Rousseff yeniden seçildi

Brezilya'da başkanlık seçimlerinin ikinci turunda mevcut lider Dilma Rousseff yeniden seçildi. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51,64 oy alarak yüzde 48,36 alan rakibi Aecio Neves'i çok küçük bir farkla geride bırakan Rousseff, ülkeyi dört yıl daha idare edecek.

Paylaş

Brezilya'da başkanlık seçimlerinin ikinci turunda mevcut lider Dilma Rousseff yeniden seçildi. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51,64 oy alarak yüzde 48,36 alan rakibi Aecio Neves'i çok küçük bir farkla geride bırakan Rousseff, ülkeyi dört yıl daha idare edecek. Rousseff'in seçilmesiyle birlikte ülkede arka arkaya 4. kez seçim kazanan İşçi Partisi'nin (PT) iktidarı 16 yıla uzamış oldu.

Kıyasıya bir rekabetin yaşandığı kampanya sürecinde Rousseff, son dönemeçte partisinden önemli isimlerinin karıştığı yolsuzluk iddiaları sebebiyle eleştiriliyordu. Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından yaptığı ilk konuşmada politik reforma gideceğinin sinyalini veren Rousseff, bu süreçte diyaloğa açık bir başkan olacağı ve kongrenin desteğiyle hareket edeceği mesajını verdi.

Yeni dönemde yolsuzluğa karşı mücadelede kurumlarının güçlendirileceği, şeffaflık ve denetim adına yeni ölçüler getirileceği, cezai müeyyidelerin artırılacağı vurgusunu yapan Rousseff, ekonomi alanında büyüme hızının devam etmesi, işsizliğin azalması ve enflasyonla mücade için sanayi üreticileriyle işbirliği yapacağını söyledi. Yeni dönemde daha çok çalışacağı ve daha iyi bir başkan olacağı sözünü veren Rousseff ayrıca kampanya süresince kendisine en büyük destek veren isimlerden biri olan selefi Lula'ya teşekkür etti.

Rousseff, sosyal demokrat titrli İşçi Partisi'nin iddialarına rağmen ülkenin neoliberal uygulamalara hızla ayak uydurmasına ön ayak olan, güvencesizliği artıran ve çevre katliamlarına imza atan yönetimi sebebiyle emek ve demokrasi güçlerinin hedefindeydi.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından İşçi Partisi'ni destekleyenler sevinç gösterilerinde bulundu.

Muhalefet partisinin adayı Neves ise yaptığı konuşmada kendisine oy veren kitlenin büyüklüğüne işaret ederek bu desteğin Brezilya'da halkın büyük bir kesiminin değişim istediği şeklinde yorumladı. Kendisine destek veren seçmene teşekkür eden Neves'in daha sonra Rousseff'i arayarak tebrik ettiği öğrenildi.

DİLMA ROUSSEFF KİMDİR?

Brezilya'nın Minas Gerais eyaletinde Bulgar göçmeni bir ailede dünyaya gelen Dilma Rousseff, 66 yaşında ve ekonomi mezunu. Gençlik yıllarında devrimci örgütlere üye olan Rousseff, ülkede dikta yönetimine karşı silahlı mücadele veren gerilla gruplarına katıldı, 1970 yılında askeri rejim tarafından hapse atıldı ve 3 yıl süreyle işkence gördü. Askeri rejimin sona ermesinin ardından siyasete atılan Rousseff yeni kurulan bir partide aktif görevler aldı, 2000 yılında Brezilya'nın popüler liderlerinden Lula da Silva'yla tanıştı ve bu tarihten itibaren İşçi Partisi'ne dahil olarak Lula'nın çekirdek kadrosunda yer aldı. 2010 yılında başkan seçilen Rousseff, daha çok ülkenin kuzeyi ve gelir düzeyi düşük bölgelerinden destek görüyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD’in Libya’daki yeni emirliği

SONRAKİ HABER

'Laik' Tunus'un Çağrısı önde gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...