25 Ekim 2014 22:23

HDP asker ve gerilla ölümlerine dikkat çekti

HDP, Kars/Kağızman ve Hakkari/Yüksekova'da yaşanan asker ve gerilla ölümleri üzerinden yeniden beliren çatışma riskine karşı kaygı duyulduğunu belirterek, çözüm adımlarının hızlandırılmasına acil ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Paylaş

HDP, 23 Ekim günü Kars'ın Kağızman ilçesinde 3 HPG gerillasının infaz edilmesinden sonra bugün de Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 3 askerin öldürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Çözüm adımlarının hızlandırılması acil ihtiyaçtır” denilen açıklamada, “Bu gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur” denildi.

“Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz” denilen açıklamada, “Yaşananlardan dolayı üzgün ve kaygılıyız. Çünkü Türkiye'de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz” denilen açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi:

“Kaygılıyız. Çünkü bu gelişmelerin Ortadoğu'nun bugünkü durumunda Türkiye'yi son derece tehlikeli bir ortama doğru sürükleyeceğini biliyoruz. Bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için daha fazla beklenmemelidir. Kalıcı bir barış için herkesi çözüm sürecine katkı sunmaya ve sürecin gerekliliklerini hızla yerine getirerek sorunların çözümüne odaklanmaya, herkesi yeniden çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet ediyoruz. İnanıyoruz ki, doğru ve gerekli adımlar atıldığında kalıcı barışın sağlanması çok yakın bir gelecekte mümkün olabilir. Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan bu acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

El Clasico'da gülen Real Madrid

SONRAKİ HABER

Okula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkarılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa