25 Ekim 2014 15:19

Rojavalı kadınlardan dayanışma çağrısı

Ankara Kadın Platformunun “Kadın Dayanışmasında Sınır Yok” şiarıyla gerçekleştirdiği “Kadınlar IŞİD’i, Savaşı, Mücadeleyi Konuşuyor” paneli İMO Teoman Öztürk Salonunda gerçekleştirildi.

Paylaş

Kobanê Halk Meclisi Eş Başkanı Ayşe Efendi, Kobanê Kadın Meclisinden Narin Temu, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Gazeteci Pınar Öğünç ve Yazar Hüda Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde IŞİD’e karşı Rojavalı kadınların direnişiyle dayanışma gündem oldu.

Kobanê’den Türkiye’ye gelen Kobanê Kadın Meclisinden Narin Temu, tüm dünyada kadın sorunlarının aynı olduğunu belirtti. Rojava ve Kobanê’nin kendi mücadelesiyle bir kadın sistemi yarattığını aktaran Temu, kadınların hakim olduğu toplumlarda eşitliğin olduğuna vurgu yaptı. Erkeğin baskı gücünü kullanmasıyla cinsiyet ayrımcılığının ortaya çıktığını söyleyen Temu, “Bütün kadınlar artık köleliği reddediyor. Rosa Luxemburg gibi kadınlar bu dünyadan geçti. Kadınlar fabrikalarda yakıldı. Bunlar kadının özgürlük mücadelesini ateşleyen kıvılcımlar oldu. Bunlara rağmen kadınlar Avrupa’da da Türkiye’de de bu yüzyılda hâlâ baskı altında. Devletler sistemlerinde kadın özgürlüğünü kurmalıdırlar” diye konuştu.
Rojavalı kadınlarla dayanışmanın yetersiz kaldığı eleştirisi yapan Temu, “Dünya kadınları kapitalist sistemde bir şekilden ibaret görülüyor. Kadınlar buna karşı durmalıdır. Biz bunun için savaşıyoruz. YPJ kadının kendi iradesi olduğunu gösterdi” dedi.

‘TÜM KADINLARINA ÖRNEK OLACAK’

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, kadınların bu sistemi değiştirmesi gerektiğini belirterek, kadınların durdukları yerden, bu sistem içinde tamamen özgürleşmesinin mümkün olmadığını söyledi. Rojava kadın devriminin sadece kadın devrimi olmadığını vurgulayan Tuncel, “Bu bütün bir halkın yaşamın tüm alanlarında verdiği özgürlük mücadelesidir. Rojava kadın devrimine böyle bakmak gerekir. Erkek egemen yaşamın yok edilmesiyle eşit, özgür, birlikte bir yaşamın kurulmasıdır” dedi.

AKP Hükümetinin bu devrimi yok etmeye çalışan IŞİD’e apaçık destek verdiğini dile getiren Tuncel, aslında AKP’nin Kürt özgürlük mücadelesinden, kadınların özgürlük mücadelesinden korktuğunu ifade etti. Ayrıca, IŞİD’in de kadınları bedenleri üzerinde yıpratmaya çalıştığını belirten Tuncel, “Bu zihniyeti, bu vahşeti de AB, ABD ve Türkiye besledi ve büyüttü. Ancak Rojava’da, Kürdistan’da kadınların mücadelesi bu karanlık zihniyeti yenecek ve kadınların direnişi tüm dünya kadınlarına örnek olacaktır” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Reyhane Cebbari Melayeri idam edildi

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa