25 Ekim 2014 14:29

İçişleri Bakanlığı'nın 'Şehitlik' korkusu

Dersim-Erzincan Karayolu, İçişleri Bakanlığı kararıyla ulaşıma kapatıldı. İçişleri Bakanlığı, merkez Alacık köyünde PKK'liler için yaptırılan şehitliğin açılışı sebebiyle "güvenlik" gerekçesini öne sürdü.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Yolun Dersim ve Erzincan kısımlarında jandarma ve polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınırken, karayolunda araç geçişlerine izin verilmiyor.

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile Belediye Eşbaşkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun’un, Vali Osman Kaymak’la yaptığı görüşme sonucunda, bazı araçların polis noktasından geçmesine izin verilirken Milletvekili Çelik, uygulamaya tepki gösterdi.

Vali ile görüştüğünü ve kararın İçişleri Bakanlığı tarafından alındığını belirten Milletvekili Demir Çelik, “İçişleri Bakanı da olsa Başbakan da olsa insanların seyahat özgürlüğünü kısıtlamak faşizmdir. Bu hukuk devletiyle izah edilebilecek bir durum değildir. İnsanlar cenazesini istediği şekilde defneder, sahip çıkar. Dini vecibelerini yerine getirme hak ve özgürlüğü anayasal bir haktır. Bunu çiğneyen devletse biz bu devletin otoriterizmine itiraz edeceğiz, isyan edeceğiz hakkımızı da kazanmanın bir yoluna bakacağız” dedi.

Polis noktası dışında jandarmanın da nokta kurduğunu ve geçişlerine izin verilemeyeceğini dile getiren Çelik, Vali Osman Kaymak’ın inisiyatifi içişleri bakanına devrettiğini belirterek bu duruma tepki gösterdi.

Bir saatlik bir seremoni nedeniyle insanların mağduriyet yaşadığını kaydeden Milletvekili Çelik, konuyu İçişleri Bakanıyla da görüşeceğini ifade etti.

Yapılan görüşmelerin ardından Milletvekili Demir Çelik, Belediye Eşbaşkanları Mehmet Ali Bul, Nurhayat Altun ile çatışmada yakınlarını kaybeden bazı vatandaşların polis noktasından geçişine izin verilirken, karayolunda alınan sıkı güvenlik önlemleri devam ediyor.

Yetkililerden yolun ne zaman trafiğe açılacağı konusunda bir açıklama yapılmazken, yolun her iki kısmında uzun araç kuyrukları oluştu.

ÖNCEKİ HABER

Edebiyatçılar Kobanê için yola çıktı

SONRAKİ HABER

El Salvadorlu göçmen baba ve kızın fotoğrafı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa