25 Ekim 2014 06:00

'Karşımızda, hükümete hizmet eden ittifak var'

İzmir Barosu seçimleri bugün başlıyor. 2010 yılından bu yana yönetimde olan Çağdaş Avukatlar Grubunun Adayı, Mevcut Başkan Ercan Demir, “Karşımızdaki ittifak HSYK seçimlerinde de kuruldu ve hükümetin istediği gibi sonuçlandı. Yani esasen hükümete hizmet eden bir ittifak” dedi.

Paylaş

İzmir Barosu seçimleri bugün başlıyor. 2010 yılından bu yana yönetimde olan Çağdaş Avukatlar Grubunun Adayı, Mevcut Başkan Ercan Demir, “Karşımızdaki ittifak HSYK seçimlerinde de kuruldu ve hükümetin istediği gibi sonuçlandı. Yani esasen hükümete hizmet eden bir ittifak” dedi.

İzmir Barosu seçimlerinde Çağdaş Avukatlar Grubu, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu ve İdealist Avukatlar Grubu olmak üzere üç grup yarışacak. Seçim öncesi görüştüğümüz Ercan Demir, “ÇAG, 12 Eylül faşist darbesinin ardından, özgürlükten, demokrasiden, hukuktan yana avukatların bir araya gelerek oluşturdukları 30 yıllık kadim bir gelenek. Esas olarak ÇAG’nin temel yapısı, demokrasi ve özgürlüklerden yana, hukukun ve temel hakların evrensel boyutlarda temel kazanımlarının savunucusu olan, meslek alanını geliştirmek isteyen, yurttaşın haklarını savunma odaklı” dedi.

‘İYİ İŞLER YAPTIK’

ÇAG’nin geçtiğimiz dönemdeki çalışmalarından bahseden Demir, şunları söyledi: “Bu süreçte torba operasyonlarla, özel görevli mahkemeler, özel soruşturmalar ve özel görevli savcılar eliyle evrensel hukuk kriterleri yerle bir edilerek muhalifler, Ergenekon, Balyoz, KCK, Odatv, İzmir Büyükşehir ve benzeri birçok dava ile yok edilmeye çalışıldı. Bu yargılamalar sürecinde İstanbul, Ankara, Diyarbakır Baroları ve TBB’ye, bu davalarda adil yargılanma ve  savunma hakkının savunulması, baroların süreçlere müdahil olması gerektiğini söyledik. Neticede İzmir Barosu olarak 57 baroyu, 2011 nisanında İzmir’de bir araya getirdik. Sorunun asıl kaynağı olan özel görevli mahkeme, savcılık ve özel soruşturma yöntemlerinin ortadan kaldırılması için mücadele düşüncesini Barolar içinde ortaklaştırdık, bir deklarasyon yayınladık ve İzmir’de yine 50-60 baronun katıldığı bir miting düzenlendi.
Hukuk kurumlarını bu temelde birleştirmeyi hedefledik ve birleştirebildik.”

Diğer listeleri de değerlendiren Demir şöyle devam etti: “İzmir Barosu seçimlerinde halihazırdaki yönetim tarzına karşı adeta bir milliyetçi cephe kuruldu. Eskiden milliyetçi cephe hükümetleri, ittifakları vardı. Kendilerine cumhuriyetçi avukatlar diyen, cumhuriyetin temel niteliklerini, bayrağı Atatürk’ü maniple ederek bu kavramlar üzerinden kendilerini ortaya koyan bu kesim, İşçi Partisi, AKP, MHP ve CHP’nin bir kısım ulusalcıları şeklinde bir ittifak kurdu. Daha önce her seçime AKP’li meslektaşlarımız bir liste ile girdiler. Cumhuriyetçiler de AKP karşıtlığı üzerinden bugüne kadar liste çıkardı. Bu ittifak HSYK seçimlerinde de kuruldu ve hükümetin istediği gibi sonuçlandı. Yani esasen hükümete hizmet eden bir ittifak bu.” (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

20 işçi öldü tek tutuklu yok

SONRAKİ HABER

Juventus'ta Maurizio Sarri dönemi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa