24 Ekim 2014 17:54

PYD ve ÖSO, Erdoğan’ı yalanladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kobanê’ye geçecek Peşmerge sayısının 200’den 150’ye indirildiğini, Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) ise 1300 kişinin geçişini PYD’nin kabul ettiğini söyledi. PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve ÖSO Komutanı Zahir El Saket ise Erdoğan’ın açıklamalarını yalanladı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kobanê’ye geçecek Peşmerge sayısının 200’den 150’ye indirildiğini, Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) ise 1300 kişinin geçişini PYD’nin kabul ettiğini söyledi. PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve ÖSO Komutanı Zahir El Saket ise Erdoğan’ın açıklamalarını yalanladı.

Resmi temasları kapsamında bugün Estonya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘150 PEŞMERGE 1300 ÖSO’

Açıklamaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Bir gazetecinin Kobanê’ye geçişlere dair son durumu sorması üzerine Erdoğan şunları kaydetti: “Biz Sayın Obama’ya özellikle tercih edilmesi gereken Özgür Suriye Ordusu ve Peşmerge olabilir demiştik. PYD, Peşmerge’den bir grubun gelmesini kabul etmişti. Öğrendiğime göre 200 olan rakam şimdi 150’ye indirilmiş. Özgür Suriye Ordusu’ndan ise 1300 kişinin geçişini PYD kabul ettiğini beyan etmiş.”

PYD VE ÖSO’DAN YANIT

PYD Eş Başkanı Salih Müslim ise Erdoğan’ın açıklamalarından hemen sonra Fırat Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ÖSO’nun Kobanê’de IŞİD’e karşı savaşacağı iddialarını yalanladı. Müslim şunları söyledi: “Bu doğru değil. Özgür Suriye Ordusu’nun böyle bir açıklaması yok. Bu bilinçli olarak yayılan bir haber. Amaç kafa karıştırmaktır. Zaten ÖSO’ya bağlı bazı gruplar bizimle savaşıyorlar. Öyle bir şey olursa gelip bize başvururlar. Tamamen yalan bir haber.” İMC TV’nin görüştüğü YPG ve Kobanêli yetkilileri de “böyle bir şey yok” dedi.  ÖSO  Halep Devrimci Askeri Konsey Komutanı Tuğgeneral Zahir El Saket, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından açıklama yaptı. PYD’ye yardım etmek amacıyla IŞİD’e karşı savaşmak için Kobanê’ye asker gönderme konusundaki haberlerin tamamen asılsız olduğunu söyledi. El Saket, “Kobani’ye asker gönderecek kadar deli değiliz” dedi. ÖSO komutanlarından Albay Abdulcabbar Akidi’nin yaptığı açıklamalara anlam veremediğini ifade eden Saket,”Askeri konsey ve Albay Akidi arasında herhangi bir koordinasyon yok” ifadesini kullandı. ÖSO komutanlarından Abducabbar Akidi dün açıklamasında IŞİD’i durdurmak için Kobanê’ye asker göndereceklerini söylemişti. Suriye Devrim Cephesi de açıklamasında Kobanê’ye destek güç göndermeyeceğini duyurdu.

GENELKURMAYDAN PEŞMERGE AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı, Peşmerge’nin Kobanê’ye geçişiyle ilgili bazı gazetelerde çıkan haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada; söz konusu haberlerin doğru olmadığı belirtildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê\'de IŞİD militanlarıyla dolu üç araç imha edildi

SONRAKİ HABER

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa