24 Ekim 2014 17:42

Kobanê'de IŞİD militanlarıyla dolu üç araç imha edildi

Kobanê'de doğu cephesinde YPG savaşçıları IŞİD'lileri taşıyan üç aracı imha etti. Öte yandan Kobanê'deki çatışmalarda yaşamını yitiren 6 YPG/YPJ savaşçısının cenazeleri otopsi işlemlerinin ardından memleketlerine doğru yola çıkarıldı.

Paylaş

Kobanê'de çatışmaların 40. gününde doğu cephesindeki YPG savaşçıları IŞİD'lileri taşıyan üç aracı imha etti.

ANHA'nın haberine göre, Doğu cephesinde yaşanan şiddetli çatışmalarda YPG güçleri IŞİD'e ağır bir darbe vurdu. Helincê ve Korpinkar köyleri arasında IŞİD üyesi dolu iki araç YPG güçlerince imha edildi.

Yine doğu cephesinde Helincê ve Şêranê köyleri arasında da aynı saatlerde IŞİD'li dolu bir araç yine YPG güçleri tarafından imha edildi.

Araçlarda çok sayıda IŞİD'linin öldürüldüğü bildirildi.

YPG TİL ŞEİR TEPESİNE BAYRAK DİKTİ

YAŞAMINI YİTİREN 6 YPG/YPJ'LİNİN CENAZESİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ

Kobanê'de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 6 YPG/YPJ savaşçısının cenazeleri otopsi işlemlerinin ardından memleketlerine doğru yola çıkarıldı.

Kobanê Kantonu'nda IŞİD ile YPG/YPJ savaşçıları arasında yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG'liler Azad Anter, İbrahim Erbay, Vahap Güven (İbrahim Vehad), Murat Kaysi (Demhat Şoreş), Yusuf Eker (Bawer Garzan) ve YPJ'li Tuba Karar'ın (Verjin Koçer) cenazeleri otopsi işlemleri için Urfa'ya getirilmişti. Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan cenazelerini yapılan otopsi işlemlerinin ardından YPJ'li Karar'ın cenazesi kadınlar diğer YPG'lilerin cenazeleri ise yurttaşlar tarafından zılgıtlar eşliğinde atılan "Biji Berxwedana Kobanê", "Şehit namirin" ve "Biji Berxwedana YPG/YPJ" sloganları ile memleketlerine doğru yola çıkarıldı.

YPG'lilerden Anter'in cenazesi Mardin Kızıltepe'ye, Erbay ve Kaysi'nin Siirt'e, Güven'in Mardin Derik'e, Eker'in Bitlis Tatvan'a ve YPJ'li Karar'ın ise Batman'a gönderildi. 

DEVRİMCİ TRABZONSPORLULARIN LİDERİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Çatışmada yaşamını yitiren YPG'li Vahap Güven'in aslen Mardinli olup Karadeniz'de büyüdüğü belirtildi. Devrimci Trabzonsporlular grubunun lideri olan Güven'in geçen ay Kobani'ye gittiği kaydedildi. Kobanê'de bulunduğu sırada Güven'in şu mesajı yayınlanmıştı: "Trabzon'dan geldim. Burada bütün sol ve sosyalist ve demokrat kesimlere sesleniyorum. Buraya duyarlı olsunlar. Bu sadece bir Kürt direnişi değil, vicdani bir direniştir."

DBP URFA İL BAŞKANINDAN AKP VE FEDERE KÜRDİSTAN PARLAMENTOSUNA ÇAĞRI

Öte yandan Adli Tıp Kurumu önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan DBP Urfa İl Başkanı Celalettin Erkmen şunları söyledi: "Kobanê'de birinin eli kanasa buradaki insanların içi sızlıyor. El birliği ile sürecin devam etmesinden yanayız. Bu halkın da bir sabrının olduğunu bu ülkeyi idare edenler bilmelidir. Bir an önce bu katliam ve vahşetin önüne geçilmesi için bütün kamuoyunun duyarlı olmasını bekliyoruz. AKP iktidarının bu konuyu yeniden elden geçirmesi gerekiyor. Bizim ve Kobanê halkının beklentisi Irak Kürdistan Parlamentosu'nun daha ciddi daha sonuç verici bir adım atmasıdır. Nereden geçecekleri bizi fazla ilgilendirmiyor. Birkaç güne kadar geçerse büyük bir oranda bu şahadetlerin önüne geçmiş olur ve sonuç alıcı olur." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İşçi temsilcilerinden dayanışma kararı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa