24 Ekim 2014 16:56

Selahaddin Adın, Mersin'de anıldı

Mersin Emek Gençliği, Rojava'da YPG saflarında yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahattin Adın'ı yürüyüşle andı.

Paylaş

Mersin Emek Gençliği, Rojava'da YPG saflarında yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahaddin Adın'ı yürüyüşle andı.

Mersin Emek Gençliği, Rojava'da yaşamını yitiren Selahaddin Adın'ı (Bager Grafolekt) yürüyüşle andı. Emek Partisi Mersin il binası önünden Özgür Çocuk Parkı'na kadar yapılan yürüyüşe, "6. Filoya secdeye gelmeyip denize döken devrimci gençliğin bayrağı Kobanê'ye yoldaştır. Selahaddin Adın Ölümsüzdür" pankartı açıldı. "Kobanê IŞİD'e mezar olacak", "Özgürlük itaat etmez gelecek direnenlerindir" ve "IŞİD Katlediyor dünya seyrediyor" dövizleri taşınan yürüyüşte sık sık "Ey Şehit riyate riya me ye", "Şehit Namirin", "Katil IŞİD iş birlikçi AKP" ve Kobanê halkı yalnız değildir" sloganları atıldı. BDP, HDP il ve ilçe yöneticileri ile HDK bileşenlerinin de katıldığı yürüyüşün ardından Rojava ve Kobanê'de yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından açıklamayı yapan Mersin Emek Gençliği üyesi Aylin Kozan, Türkiye'nin dört bir tarafında IŞİD'in başta Kobanê olmak üzere bütün Ortadoğu halklarına yönelik saldırılarına karşı sokaklara çıktığını, üniversite, lise ve sanayi havzalarında bu saldırılarının teşhir edildiğini söyledi. Türkiye gençliğini IŞİD'e karşı tavır almaya çağıran Kozan, Adın'ın emperyalist güçlerin ve işbirlikçilerinin bölgeyi yeniden düzenleme ve Rojava halkını boğarak teslim alma girişimlerine karşı duyduğu öfkeyle Rojava'ya kendi inisiyatifiyle gitme kararı aldığını belirtti. Adın'ın Rojava'da yaşamını yitirdiğini kaydeden Kozan, Türkiye'de Rojava'ya destek eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

Ardından konuşan Emek Partisi MYK üyesi Sedat Başkavak da, Kobanê'de bir halkın 40 gündür direndiğini ve 40 gün boyunca IŞİD barbarlığına karşı tarihi bir direniş verildiğini söyledi. Hükümetin Kobanê ye baktığında IŞİD'i gördüğünü belirten Başkavak, "Halklar Kobanê'ye baktığımızda halkların direnişini görüyoruz onlar Kobanê'de IŞİD canilerini görüyor" dedi. (MERSİN)

ÖNCEKİ HABER

‘PASSOLİG tek değil futbol kalitesiz’

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa