24 Ekim 2014 16:17

Zarrab ve Güler tanıklıktan çekildi

TBMM'de 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarını incelemek için kurulan soruşturma komisyonu Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda çalışmalarına başladı.

Paylaş

TBMM'de 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarını incelemek için kurulan soruşturma komisyonu Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda çalışmalarına başladı. Komisyon üyeleri "17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet" soruşturması kapsamında, soruşturmanın en önemli sanığıyken hakkında takipsizlik kararı verilen Reza Zarrab'ı tanık sıfatıyla dinledi. Zarrab'ın CMK'nin 48. "Kendisi veya yakınları aleyhine tanıklıktan çekilme" maddesi hakkını kullanarak ifade vermediği belirtildi.

BARIŞ GÜLER DE DÜN DİNLENDİ

İki AKP bir CHP milletvekilinden oluşan komisyon, Pazartesi gününden itibaren başladığı çalışmalar kapsamında hakkında 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında takipsizlik kararı verilen kişileri tanık sıfatıyla ifadeye davet etti. Komisyon dün, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Rüçhan Bayar ve Özgür Özdemir'ı dinledi.

Barış Güler'in, Muammer Güler'in babası olması nedeniyle CMK'nin 45. "Evlatlık bağı bulunması nedeniyle tanıklıktan çekilme" hakkını kullanarak tanıklıktan çekildiği ve ifade vermediği öğrenildi.

10 DAKİKA İFADE VERDİ

Bugün ise Reza Zarrab komisyon üyelerinin daveti üzerine öğleden sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na avukatıyla birlikte geldi. Zarrab, komisyona yaklaşık 10 dakika tanık sıfatıyla ifade verdi. Soruşturmayı yürüten savcı Ekrem Aydıner ile de görüşen komisyon üyeleri savcıdan dosya hakkında bilgi aldı.

Zarrab'ın CMK'nin 48. "Kendisi veya yakınları aleyhine tanıklıktan çekinme" maddesi hakkını kullanarak ifade vermediği belirtildi.

16 EKİM'DE TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ

17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk soruşturması kapsamında aralarında eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında komisyon kurulmuştu. 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında savcı Ekrem Aydıner, 16 Ekim'de takipsizlik kararı vermişti. Reza Zarrab, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da bulunduğu 53 kişi hakkında delillerin usulsüz toplandığı, herhangi bir örgüte rastlanılmadığı ve suç unsurunun oluşmadığı gerekçeleriyle takipsizlik kararı verilmişti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yönetmene vuran saldırgan görüntülendi

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa