24 Ekim 2014 15:54

ABD: IŞİD petrolden günde 1 milyon dolar kazanıyor

ABD IŞİD’in Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği rafinerilerden sağladığı petrol satışından günde 1 milyon dolar gelir elde ettiğini bildirdi.

Paylaş

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği rafinerilerden sağladığı petrol satışından günde 1 milyon dolar gelir elde ediyor.

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada IŞİD ile petrol alışverişi yapan her kişi ya da kuruluşun örgütü finanse etmiş olacağını ileri sürerek, “Geçmişte petrolün nereden geldiği görmezden gelinirdi, ama şimdi durum öyle değil. Kaçak petrole para verenler IŞİD’i beslemiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Petrol rafinerilerinin yanında, IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirdiği bankalar aracılığıyla uluslararası finans sektörüne sızmaya çalıştığını anlatan Cohen, IŞİD’in en iyi finanse edilen örgütlerden biri olduğunu ifade etti.

IŞİD’in belirgin finans kaynaklarından birinin de kaçırdığı insanlar karşılığında ödenen fidyeler olduğunu vurgulayan Cohen, fidye ödemenin daha çok insan kaçırma sonucuna yol açtığını belirtti. Cohen, “IŞİD bu yıl fidyelerden en az 20 milyon dolar aldı. Cohen, diğer ülkelere de IŞİD’e fidye ödememe çağrısında bulundu.

IŞİD’in ele geçirdiği yerlerde yaşayanlara kamu hizmeti sunma girişimleri olduğunu anlatan Cohen, örgütün kendisini gerçek bir devlet yada hükmetmiş gibi gösterme çabasında olduğuna dikkat çekti. (DHA)


 

ÖNCEKİ HABER

'Savaş lobisinin değil, emekçilerin bütçesini kuralım'

SONRAKİ HABER

Filistin’den ABD çalıştayına karşı boykot çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa