24 Ekim 2014 14:08

Erdoğan: Kobanê'ye 150 peşmerge geçecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Estonya'da ortak basın toplantısında, "Biz sayın Obama'ya özellikle tercih edilmesi gereken Özgür Suriye Ordusu ve peşmerge olabilir demiştik. PYD, peşmergeden bir grubun gelmesini kabul etmişti. Öğrendiğime göre 200 olan rakam şimdi 150'ye indirilmiş" dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Estonya'nın başkenti Tallinn'de törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında, "Biz sayın Obama'ya özellikle tercih edilmesi gereken Özgür Suriye Ordusu ve peşmerge olabilir demiştik. PYD, peşmergeden bir grubun gelmesini kabul etmişti. Öğrendiğime göre 200 olan rakam şimdi 150'ye indirilmiş" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda törenle karşılandı. Karşılama töreninden sonra iki Cumhurbaşkanı başbaşa görüştü ve heyetler arası toplantıya başkanlık etti.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, "Siber savunmada işbirliği içindeyiz. Türkiye AB için stratejik ortaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye Estonya'ya yönelik hiçbir işgal ve ilhakı tanımamıştır. Görüşmelerimizde siyasi, askeri ve ekonomik tüm konuları görüştük. B üyelik sürecine Estonya'nın verdiği destek için şahsım ve milletim için şükranlarımı sunuyorum" dedi.

"Terör örgütlerine karşı alınması gereken tedbirler neler olabilir, bunları konuşma fırsatımız oldu" diyen Erdoğan, "Uluslararası barış, istikrarın korunmasına dair neler yapılabilir bunu görüştük. İki NATO üyesi olarak dayanışmanın önemini bir kez daha değerlendirme fırsatımız oldu" dedi.

‘ESTONYA'DAN ÜLKEMİZE 50 BİN CİVARINDA TURİST GELİYOR’

"2013'ü 456 milyon Dolar ticaret hacmi ile kapadık" diyen Erdoğan, "Bu yıl sonu itibari ile biraz daha artışımız olacak. Bunu kısa zamanda 1 milyar Dolar ticaret hacmine kavuşturma azmini de değerli dostumda görüyorum. Estonya'dan ülkemize 50 bin civarında turist geliyor. Aramızdaki vize konularını da hallettiğimiz zaman Türkiye'den de Talin'e ve diğer noktalara gelecek vatandaşlarımızın sayısının artacağını düşünüyorum. Bu halklarımız arasındaki güveni çok daha arıttıracaktır" diye konuştu.

‘200 OLAN RAKAM ŞİMDİ 150'YE İNDİRİLMİŞ’

Bir gazetecinin Kobanê'ye geçişlere dair son durumu sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz sayın Obama'ya özellikle tercih edilmesi gereken Özgür Suriye Ordusu ve peşmerge olabilir demiştik. PYD, peşmergeden bir grubun gelmesini kabul etmişti. Öğrendiğime göre 200 olan rakam şimdi 150'ye indirilmiş. Özgür Suriye Ordusu'ndan ise 1300 kişinin geçişini PYD kabul ettiğini beyan etmiş" dedi.

MÜSLİM ÖSO'NUN BÖYLE BİR AÇIKLAMASI YOK

PYD Eş Başkanı Salih Müslim ise bugün Fırat Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ÖSO’nun Kobanê’de IŞİD’e karşı savaşacağı iddialarını yalanladı.

Müslim şunları söyledi: “Bu doğru değil. Özgür Suriye Ordusu’nun böyle bir açıklaması yok. Bu bilinçli olarak yayılan bir haber. Amaç kafa karıştırmaktır. Zaten ÖSO’ya bağlı bazı gruplar bizimle savaşıyorlar. Öyle bir şey olursa gelip bize başvururlar. Tamamen yalan bir haber.”

İMC TV’nin görüştüğü YPG ve Kobanêli yetkilileri de “böyle bir şey yok” dedi.

 

 

(DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Bülent Arınç\'tan sekreterya açıklaması

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa