23 Ekim 2014 21:59

'Kobanê'ye yardım koridoru açılsın'

İstanbul ve İzmir’de düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamalarında, Kobané'ye insani yardım koridoru açılmasını talep edilirkenBalıkesir’de ise, toplanan yardımlar Suruç'a gönderildi.

Paylaş

İstanbul ve İzmir’de düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamalarında, Kobané'ye insani yardım koridoru açılmasını talep edilirkenBalıkesir’de ise, toplanan yardımlar Suruç'a gönderildi.

İstanbul'da sağlık örgütleri, Kobanêye yaşam ve sağlık koridorunun açılması için yürüyüş gerçekleştirdi. Tünel'de toplanan sağlıkçılar "Kobanêye sağlık ve yaşam koridoru oluşturulsun Kobanê halkı yaşam bulsun" pankartını taşıyarak Galatasaray Meydan'ına kadar yürüdü.

Yürüyüşte "Gezi'nin doktoru Kobanê'nin yanında", "Koridor açılsın Kobanê yaşasın", "Kobanê halkı yalnız değildir" ve "bijî berxwedana Kobanê" sloganlarını attı.

Burada konuşan Tabipler Odası Başkanı Selçuk Erez, yaralıları her şekilde tedavi etmek ve iyileştirmek için ant içmiş bir mesleğin çalışanları olduklarını belirterek, "Böylesi bir durumda yanı başımıza baktığımız zaman Kobanê'de insanlar çoluk çocuk yaşamını yitirmektedir. Biz bu durumda yardımcı olmadığımız zaman ölümler artıyor, bu bizim için kabul edilebilecek bir durum değil, bunun için Kobanê'ye bir an önce sağlık koridoru açılmalı ve ölümler son bulmalıdır" dedi. Erez, ölümlere sesiz kalınmamasını ifade ederek, Kobanê'ye koridor açılması çağrısında bulundu.

Tabipler Odası Genel Sekreteri Selçuk Menguç ise, "Kobanê için sağlık ve yaşam koridorunun açılmalıdır" dedi. Veteriner Hekimler Odası adına konuşan Necati Bozkur da, "Kobanê' deki mücadeleyi kendi mücadelemiz olarak gördüğümüz için bugün buradayız" diye konuştu.

SAVAŞA, IŞİD VAHŞETİNE, ERKEK EGEMENLİĞİNE KADIN KATLİAMLARINA KARŞI DAYANIŞMA


İzmir KESK Kadın Meclisi'ne üye kadınlar, Eğitim Sen 3 No'lu Şube binasında düzenledikleri basın açıklaması ile Kobané'de yaşanan insanlık dışı IŞİD katliamlarına dikkat çekerek, Kobané'ye insanlık koridoru açılmasını istedi. Açıklamaya, Arin Emine Kaume, Dilek Kanlıbaş Demir, Maile Ariç, Demet Dilenç ve Şenay Akyol katılırken, kadınlar adına basına açıklamayı Maile Ariç okudu. IŞİD'in sadece dışsal tehdit olmadığını belirten Ariç, "Halkların eşit ve özgür bir şekilde yaşamasının taleplerinin AKP hükümeti tarafından polis ve çete saldırı ile bastırılmak istendi. AKP, tekçi otoriter faşizan politikalarına devam ediyor. IŞİD, AKP faşizminin kendisidir" dedi.

"Savaşa, IŞİD vahşetine, erkek egemenliğine kadın katliamlarına karşı dayanışmamızı ve mücadelemizi büyütüyoruz" diyen Ariç, "Bütün kadınlara çağrımızdır bulundukları her yerde, başta Ortadoğu'daki savaş ve IŞİD vahşeti olmak üzere, savaşa erkek egemenliğine, kadın katliamlarına karşı sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz" diye konuştu. Ariç, Kobané'ye insani yardım koridoru açılmasını talep etti.

BALIKESİR’DE YARDIM TIR’I

Balıkesir ve ilçelerinde Kobanê'ye destek için yapılan çağrılar üzerine yurttaşların kurdukları standlarda toplanan temel gıda, kışlık giyecek malzemeleri ile 10 ton zeytin, 5 ton kuru gıda yüklenilen TIR ile Suruç'a gönderildi. İHD Balıkesir Şube yöneticilerinden Cengiz Kubay, insani ve vicdani görevlerinden birisini yerine getirmiş olduklarını söyledi. AKP hükümetine de seslenen Kubay "Bir an önce Kobanê'ye insani koridoru aç insani görevlerimizi yerine getirelim" dedi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Hong Kong’da hükümet yanlıları eylemcilere saldırdı

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa