23 Ekim 2014 21:06

Hong Kong’da hükümet yanlıları eylemcilere saldırdı

Hong Kong’da hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, bugün gösterileri düzenleyen öğrencilere hükümet yanlıları saldırdı. Çıkan arbedede yaralanan olmadı.

Paylaş

Hong Kong’da hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, bugün gösterileri düzenleyen öğrencilere hükümet yanlıları saldırdı. Çıkan arbedede yaralanan olmadı.

Hong Kong’da ‘Merkezi İşgal Et’ (Occupy Central) grubunun devam eden protestolarına karşı olan hükümet yanlıları, eylemcilerin sokaklara kurdukları bariyerleri kaldırmak istedi, ancak başaramadı. Bunun üzerine eylemciler bariyerleri daha da güçlendirdi.

Öte yandan Çin Komünist Partisi'nin yayın organlarından Halkın Günlüğü gazetesi, "Occupy Central" hareketinin bölgenin demokratik gelişimini engellediğini, gösterilerin ise kanunsuz olduğunu ileri sürdü.

İngilizce yayımlanan Çin Günlüğü gazetesi de manşetine "Göstericiler, mahkemenin kararlarına uymuyor’" başlığını çekti. Hong Kong’da mahkeme, bazı ulaştırma şirketlerinin başvurusu üzerine göstericilerin sokaklardan çekilmesi yönünde karar vermişti. Salı günü hükümet ile göstericiler arasındaki ilk resmi görüşmede ise bir sonuç alınamamıştı.

Göstericiler, 26 Eylül’den beri 2017’deki genel seçimlerin evrensel standartlarda yapılmasını istiyor ve Pekin’in seçimlere müdahalesine karşı çıkıyor. Çin ise seçimlerdeki adayların, 1200 kişilik geniş temsilli bir heyet tarafından belirlenmesini istiyor. (CİHAN)
 

ÖNCEKİ HABER

Yargı Paketi alt komisyondan geçti

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa