23 Ekim 2014 12:12

Ertuğrul Günay'dan yeni parti açıklaması

AKP'den istifa eden eski Kültür ve Turizm Bakanı Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, yeni parti çalışmalarının dışında olduğunu açıkladı.

Paylaş

AKP'den istifa eden eski Kültür ve Turizm Bakanı Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, yeni parti çalışmalarının dışında olduğunu açıkladı.

Günay, yazılı bir açıklama yaptı. Son günlerde, yeni parti kurulması çalışmalarıyla ilgili haberlerin basında yoğunlukla yer aldığını hatırlatan Günay, bunlardan birinin hafta sonu ilk büyük kongresini toplayacağını, bir diğerinin kuruluş işaretlerini verdiğinin bilindiğini söyledi.

Bu haberler içinde zaman zaman adının geçtiğini belirten Günay, “Basında yer almanın ötesinde, kulislerde sıklıkla dillendirilmektedir. 55 milyon seçmenin var olduğu bir ülkede, bir partinin 20 milyon oyla bütün seçimleri kazanması ve kalan 35 milyon içinden muhalefetin tek başına veya birlikte yeni bir iktidar seçeneği oluşturmaması, elbette aşılması gereken bir siyasal tıkanıklığın işaretidir. Bu tıkanıklık, iktidarın gün geçtikçe yıpranmasına ve hırçınlaşmasına, muhalif kitlelerin de karamsarlığına sürüklenmesine yol açmakta ve demokratik gelişmenin geleceği için tehlikeler doğurmaktadır. O nedenle yeni siyasal arayışlar ve parti kurma girişimlerini saygıyla karşılıyorum. Bu çalışmaları iyi niyet ve üstün gayretle sürdüren bütün yurttaşlarıma başarılar diliyorum. Ancak, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye, ekonomik gelişmenin ve toplumsal dayanışmanın vazgeçilmezliğine inanan bir siyaset adamı olarak, şu aşamada bütün bu girişimlerin dışında kalmak ve önümüzdeki süreçte düşünce ve deneyimlerimi demokrasinin gelişmesi için uğraşan her kesimle paylaşmakla yetinmek kararında olduğumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyorum. “

PARTİ KURACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

AKP'den istifa etikten sonra Bağımsız kalan Kütahya Milletvekili İdris Bal, partileşme noktasına geldiklerini ve her kesimden kişilerin partide yer alacağını söylemişti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ali İsmail\'i döven polis, delilleri böyle karartmış

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa