23 Ekim 2014 06:00

Kalan ağaçlarımız için direneceğiz

Manisa Soma’da Yırca köyüne kurulması planlanan termik santrale karşı zeytin ağaçlarını savunan köylüler, önceki gün Kolin şirketinin özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilmiş ve kollarına kelepçe takılmıştı. Ayrıca şirket yetkilileri çok sayıda zeytin ağacını kesmişti. Darp edilen Yırca köylüleri yaşadıklarını gazetemize anlattı. Mücadelelerine destek isteyen Yırcalılar, geriye kalan ağaçları kestirmemekte ise kararlı.

Paylaş

Uygar ELMAS
Manisa


Manisa Soma’da Yırca köyüne kurulması planlanan termik santrale karşı zeytin ağaçlarını savunan köylüler, önceki gün Kolin şirketinin özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilmiş ve kollarına kelepçe takılmıştı. Ayrıca şirket yetkilileri çok sayıda zeytin ağacını kesmişti. Darp edilen Yırca köylüleri yaşadıklarını gazetemize anlattı. Mücadelelerine destek isteyen Yırcalılar, geriye kalan ağaçları kestirmemekte ise kararlı.

‘TUTUN, YATIRIN, VURUN’

Köylülerden Oktay Uyan, olayın yaşandığı gün zeytin ağaçlarının kesimine karşı nöbette olduklarını belirterek, “Sonra bir sesler duyduk ve hemen o yöne hareket ettik. 3 kepçeyle birlikte şirketin adamlarının ağaçları kesmeye başladıklarını gördük ve tepki gösterdik. O sırada 70-80 özel güvenlik görevlisi, yanında şirketin diğer çalışanlarıyla birlikte, bizlerin etrafını sardı. Ellerinde coplarla, sopalarla saldırmaya başladılar. Yere düşürdüler bizi; ‘Tutun, yatırın, vurun’ diye bağırıyorlardı birbirlerine. Alnıma dikiş atıldı. Sopalarla her yerimize vurdular. Sonra yere yatırıp kelepçelediler bizi. Sonra köyün haberi olunca çok sayıda insan geldi. Onlara da saldırdılar” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Şirketin yaptıklarının yasal olmadığını ifade eden Oktay Uyan şunları söyledi: “Adamlar, ‘Bizim paramız var, biz güçlüyüz, yasal olmasa da keseriz’ diyorlar resmen. Ellerinde yasal bir izin olmamasına rağmen, ‘Validen iznimiz var’ diyorlar. Son zeytin ağacı kesilinceye kadar mücadele edeceğiz. Kesinlikle yılmayacağım. Ne olursa olsun kalan ağaçlarımızı kurtarmak için direneceğim.”

‘MADEM YASAL NEDEN GECE KESİYORLAR?’

Darp edilen köylülerden Ayla Sezer, “Yaptıkları yasal değil. Madem yasal, neden gece kesiyorlar ağaçları? 3 çocuk yap demeyi biliyorlar, ama geçim kaynağımızı, tarım arazilerimizi ellerimizden alıyorlar. Tütünü bitirdiler, şimdi de zeytinlerimize göz diktiler. Termik santral istemiyoruz. Sadece bizlerin karşı çıkması yetmez, daha kalabalık olmalıyız. Herkes bize destek olmalı” diye konuştu.

‘KESTİLER GÜZELİM AĞAÇLARIMIZI’

“Özel güvenliğin kelepçe takma hakkı var mı?” diye soran Hamide Akın da, şöyle konuştu: “Hiç acımadılar, kestiler güzelim ağaçlarımızı. ‘Çatır çatır’ sesler kulağımdan hiç gitmiyor. Jandarma geldi hiçbir şey yapmadı, kaymakam geldi hiçbir şey yapmadı, belediye geldi hiçbir şey yapmadı. Yazıklar olsun. Zenginin yanında oluyorlar hep. Sonuna kadar gideceğiz, vazgeçmeyeceğiz bu işten.

‘AĞAÇLARIMIZI KESTİRTMEYECEĞİZ’

Ayşe Ürüncü: Buralar 1. sınıf tarım arazisi. Soma’nın oksijen kaynağı aynı zamanda bu ağaçlar. Bizleri nefessiz bırakmak istiyorlar. Yıllar önce kurulan ilk santral zaten köyümüzün toprağının yarısını aldı. Şimdi de kalan yarısını almak istiyorlar. Kanımızın son damlasına kadar buradayız. Geriye kalan ağaçlarımızı kestirtmeyeceğiz. Kaymakam geldi, bizleri doğru düzgün dinlemeden gitti. Devletten de, şirketten de korkmuyoruz. Ağaçlarımızı savunacağız.

Ahmet Demirok: Bu işin kesinlikle peşini bırakmayacağız. Bu, sadece Yırca’nın sorunu değil aslında. Desteğe gelenler var ama az. Kalabalıklaşırsak belki durdurabiliriz.
Ulaş Yavuz: Ben Soma’da oturan bir gencim. Bu, bütün Soma’nın, herkesin meselesi. Vali, yaptığı açıklamalarla, attığı tweetlerle bu saldırılarda, bu ağaç katliamında tarafını belli ediyor. Sorduğumuzda, Soma’nın büyük çoğunluğu bu ağaçların kesilmesini istemiyor, santrali istemiyor aslında ama bir araya gelmekte sıkıntı yaşıyoruz.


KUZEY ORMANLARI SAVUNMASINDAN YIRCA’YLA DAYANIŞMA

İstanbul’da Kuzey Ormanları Savunması, Soma’da zeytinlik alana termik santral kurmak isteyen ve önceki gün buna karşı çıkan Yırca köylülerini darp eden Kolin Şirketler Grubunun önünde oturma eylemi yaptı.

Yapı Kredi Plaza önünde toplanan Kuzey Ormanları Savunması üyeleri, köylülere yapılan saldırıyı ve zeytin ağaçlarının kesilmesini protesto etti. Eyleme işten atılan BEDAŞ işçileri ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da destek verdi. Vatandaşlar sık sık, “Yırca köylüsü yalnız değildir”, “Ormanıma suyuma zeytinime dokunma” sloganlarını attı.

Burada konuşan Onur Akgün “Kolin gibi şirketler Türkiye’nin dört bir yanında yaşamı tehdit ediyor” dedi. Tüm doğal varlıkların hayasızlıkla yok edildiğini ifade eden Akgün, “Saldırı her yerde. Validebağ Korusu’nda gördük bunu. İğneada’dan Ağva’ya tüm Marmara’da çevre ve doğa katliamının baş müsebbibi sermayedir” diye konuştu.

Emekçilere yaşam hakkı tanımayanların Kolin zulmünü Soma halkına reva gördüğünü söyleyen Akgün, “İstanbul’un kuzeyinde son kalan ormanlarımızı yağmalamaya girişenlerle Yırca’da arkadaşlarımıza saldıranlar aynı güçlerdir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

‘İktidar olumlu bir adım atmıyor’

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa