23 Ekim 2014 06:00

Ev kazaları ölümlere yol açabilir

Bebek ve çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri ev kazalarıdır. Uzmanlar, çocukların karşılaştığı basit gibi görünen ev kazalarının kimi zaman ölümcül sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

Paylaş

Bebek ve çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri ev kazalarıdır. Uzmanlar, çocukların karşılaştığı basit gibi görünen ev kazalarının kimi zaman ölümcül sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

NAZAR BONCUĞUNU İĞNEYLE ASMAYIN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlen Kaya Çardak, bebeklerde ilk yardım hakkında bilgiler verdi. Nazar boncuğu iğne-leri ve pilli oyuncaklara dikkat edilmeli gerektiğini ifade eden Çardak, “Özellikle 3 yaş altı çocuklar küçük oyuncak parçalarını yutabilmektedirler. Bunun için ebeveynler, oyuncaklar üzerindeki ‘3 yaşından küçükler için riskli’ uyarılarını ciddiye almalıdırlar. Emziklerin plastik kısımlarının sabitliği kontrol edilmelidir. Bebeklere nazar boncuğu gibi süs malzemelerini asmak için iğne, çengelli iğne kullanılmamalıdır. Pilli oyuncaklar da tehlikeli olabilmektedir. Özellikle madeni para şeklinde pilleri çocuklar kolaylıkla yutabilirler” dedi.

YÜKSEKTEN DÜŞERSE...

Bebeklerin 50 santimden yüksek bir noktadan yere düşmesi halinde mutlaka doktora başvurulması uyarısında bulunan Dr. Özlen Kaya Çardak, şunları söyledi: “Yataktan veya koltuktan düşme her bebeğin başına gelebilmektedir. Dört aylık ve daha büyük bebekler önünde koruması olmayan yatak veya koltukta yalnız bırakılmamalıdır. Düşülen mesafe 50 cm’den yüksek ve zemin sert ise; bebeğin doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. 50 cm’den daha alçak mesafeden düşen ve yumuşak bir zemine düşen bebeklerde kusma ve bilinç değişikliği oluyorsa acil servislere götürülmeleri uygun olur. Çünkü bu nedenle çocuğunuzda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Kusma ve bilinç değişikliği olmuyorsa ilk 4 saat evde gözlenebilir.”

‘ELEKTRİK ÇARPMALARINA KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALIN’

Elektrik prizlerinin küçük çocuk olan evlerde mutlaka priz koruyucu ile kapatılması gerektiğini vurgulayan Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, “Elektrik çarpmalarında yapılması gereken ilk şey mümkünse hemen elektrik kaynağını kapatmaktır.

Eğer kaynağı kapatmak mümkün değilse, elektrik geçirmeyen tahtadan yapılmış bir araç ile elektrik kaynağını bebekten ve kendinizden uzaklaştırın” dedi.

‘ÇOCUKLARIN YANINDA İLAÇ İÇMEYİN'

Evde çocukların boyunun ulaşacağı yerlerde kesinlikle ilaç ve temizlik maddeleri bulundurulmaması gerektiğini anlatan Dr. Özlen Çardak, “Çocukların her şeyi taklit etme isteği düşünülerek yanlarında ilaç içilmemelidir. Banyo ve mutfaklarda genellikle tezgah altlarına konan temizlik maddeleri en sık ev içi zehirlenme nedenlerindendir. Çamaşır suyu, sıvı deterjan gibi temizlik maddeleri asla su bardağı gibi günlük kullanılan kaplara konulmamalıdır” diye konuştu.

‘BOĞAZA KAÇAN CİSİMLER ÖLÜMCÜL OLABİLİR’

Fındık ceviz, badem ve çekirdek gibi çiğnenmesi zor kuru yemişler 3 yaş altı çocuklara mutlaka ezilerek verilmelidir diyen Çardak, “Bu tür gıda ve cisimlerin boğaza kaçması ve yutulması durumunda ani ölümler yaşanabilir. Boğazına kaçması durumunda çocuğun yüzü yere gelecek baş aşağı şekilde tutularak göğüs kafesine baskı uygulanarak yabancı cismin çıkması kolaylaştırılabilir. Eğer bebeğin burnuna bir cisim kaçmışsa, çıkarmaya çalışılmamalı ve hemen doktora götürülmelidir. Bilinçsiz bir müdahale, kaçan cismi daha derine itebilir ve boğulmaya yol açabilir” dedi.

ISLAK ZEMİNE DİKKAT

5 Yaşından küçük çocukların banyoda yalnız bırakılmaması uyarısında bulunan Dr. Özlen Çardak, “Su dolu kova veya küvet içine kafa üstü düşüp, çıkamama durumunda ölümcül sonuçlar oluşabilir. Islak zeminde kayıp sert zemine çarparak kafa travmaları da engellenmesi mümkün kazaların başında gelmektedir. Köşeleri cam veya benzeri sert cisimlerden oluşan ev eşyalarına mutlaka plastik köşe koruyucuları eklenmelidir” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Peşmerge IŞİD emiri ve 2 üst düzey askeri yetkilisini öldürdü

SONRAKİ HABER

23 Haziran seçimi | "Ekonomi 31 Mart’tan sonra daha da kötüye gitti"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa