22 Ekim 2014 21:04

Yargıdan örnek karar

RTÜK’ün Özgür Radyo’ya verdiği 90 günlük yayın durdurma cezası için AİHM “Basın, hükümet ve adli gücün denetiminde olmamalı” dedi.

Paylaş

RTÜK’ün Özgür Radyo’ya verdiği 90 günlük yayın durdurma cezası için AİHM “Basın, hükümet ve adli gücün denetiminde olmamalı” dedi. 

Özgür Radyo 1998’de Tersname isimli radyo programında, bir gazetenin faili meçhul cinayetlerle anılan JİTEM’le ilgili haber yapmış, RTÜK radyoya 90 gün yayın durdurma cezası vermişti.
Bugün gazetesinde yer alan habere göre Cezayla ilgili iç hukuktan sonuç alamayan radyo yönetimi,  AİHM’ye gitmişti AİHM ifade özgürlüğünün demokratik toplumların temellerinden olduğunu basına, kamu yararına ilişkin haber ve fikirleri iletme görevi düştüğünü, demokratik bir sistemde hükümetin eylemlerinin, adli ve yasal güçlerin, basın ve kamuoyunun denetimi altında bulunması gerektiğini kaydetti.

Ankara 8. İdare Mahkemesi, AİHM’in kararına uyarak RTÜK’ün cezasını iptal etti. RTÜK, kararı temyiz etti. İdare mahkemesinin kararında direnmesi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, yerel mahkemenin direnme kararını yerinde bularak RTÜK’ün temyiz talebinin reddine karar verdi.

Özgür radyo daha evvel de bir çok kez yayın durdurma cezasına maruz kalmış Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’yi bu nedenle suçlu bulmuştu. Örneğin 9 temmuz 2000  tarihinde Nurhak türküsüne yer verdiği için bir yıl süreyle yayını durdurulmuş Özgür Radyo’nun yaptığı başvuruda Türkiye AİHM tarafından mahkum edilmişti. 2004 yılında ise gazetemizde yayınlanan bir haberi aktardıkları için, RTÜK 30 günlük yayın durdurma kararı vermişti. AİHM, RTÜK’ün verdiği 30 günlük kapatma cezasını gereksiz bulmuş, Türkiye’yi tazminata mahkum etmişti. (MEDYA SERVİSİ)ÖNCEKİ HABER

Devlet Tiyatrolarına TÜSAK’çı Birecik atandı

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa