22 Ekim 2014 19:39

Tüzel ve Onur büro emekçileriyle biraraya geldi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, büro emekçileriyle buluştu. Kobanê’de IŞİD’e karşı devam eden direnişle ilgili yapılan panelde, Ortadoğu’da IŞİD eliyle sürdürülen savaş politikaları ve barış mücadelesi konuşuldu.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, büro emekçileriyle buluştu. Kobanê’de IŞİD’e karşı devam eden direnişle ilgili yapılan panelde, Ortadoğu’da IŞİD eliyle sürdürülen savaş politikaları ve barış mücadelesi konuşuldu.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde konuşan Tüzel, Ortadoğu’da gerçekleşen katliamlara, vahşete ve insanlık mirasının ortadan kaldırılmasına sessiz kalamayacaklarını söyledi. Ancak uluslararası güçlerin Ortadoğu’ya müdahalesinin farklı anlamlar içerdiğini belirten Tüzel, ABD ve Batılı ülkelerin yaptığı saldırıların halk tarafından adeta beklenir hale geldiğini ifade etti. Birinci Paylaşım Savaşında çizilen sınırların bugün yeniden biçimlendirilmek istendiğini belirten Tüzel, emperyalistler eliyle kurulan cihatçı örgütlerin Saddam sonrası Irak’ta güçlendiğini dile getirdi. Türkiye’nin de Batı ittifakının stratejisini aşarak Esad’ı devirmek ve Sünni bir yayılmacılık yapmak istediğini kaydeden Tüzel, halkların din ve mezhep farklılıkları üzerinden kışkırtıldığı bir dönemden geçildiğini ifade etti.

‘MEŞREBİNDE ŞERİAT VAR’

AKP yönetiminin ise siyasal İslamcı yönetimler oluşturmanın Türkiye adresi olduğunu dile getiren Tüzel, “IŞİD’e terörist diyorlar ama ülkenin birçok yerindeki IŞİD hücrelerinden haberleri olduğunu biliyoruz. Çünkü bunların meşrebinde şeriat var. Dünya haklarının nefretini kazanan bir örgütü savunamıyorlar ama bu gibi örgütlere her zaman ihtiyaç duyuyorlar” dedi. Türkiye’ye gelen sığınmacılara hâlâ herhangi bir statü verilmediğine de dikkat çeken Tüzel, sığınmacıların eğitim, çalışma hakkı gibi haklar verilmesinin yanı sıra milliyetçi dalgaya karşı da mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

‘IŞİD BÖLGENİN KURUTULMASI İÇİN KURULMUŞ BİR ÇETE’

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Cizire Kantonu, Mahmur Kampı ve Erbil’e yaptıkları ziyaretteki gözlemlerini aktardı. Bu gözlemleri raporlaştırarak parti merkezine sunduğunu belirten Onur, yaşlı Êzidilerin kendilerine IŞİD’in bölgede gelmiş-geçmiş en vahşi örgüt olduğunu anlattıklarını dile getirdi. Ortadoğu’yu bir bataklığa çevirmek isteyenlerin IŞİD’i bu noktaya getirdiğini ifade eden Onur, IŞİD’in bölgeyi kurutmak için kurulmuş bir suç çetesi olduğunu söyledi. Ancak Êzidilerin kendilerin Rojava’da güvende hissettiklerini belirten Onur, Rojava’nın ne Barzani ne de Esad’la bir alışverişte bulunmadığını ifade etti.

‘BAZI VEKİLLERİMİZ SEÇMENİ İKNA ETMEKTE TEMBEL’

CHP’nin demokrasi mücadelesinde neden yeterince yer almadığı şeklindeki soruları yanıtlayan Onur, AKP’nin sayı olarak Mecliste oldukça kuvvetli olduğunu söyledi. “El kaldırıp indirerek sorunlarımızı çözemeyeceğimizi anlayınca sokaklara döndük” diyen Onur, ortak bir muhalefetin geliştirilmesi ve diyaloğun kurulması gerektiğini dile getirdi. Birçok milletvekilinin seçmenini ikna etmesi konusunda tembel olduğunu söyleyen Onur, kendisinin ise gittiği hiçbir yerde tepki almadığını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)


 

ÖNCEKİ HABER

Levent Tüzel : Cesetler üzerinden servetlerine servet katıyorlar

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 26 Haziran 2019 Çarşamba

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa