Suriye: ABD içişlerimize müdahale ediyor

Suriye: ABD içişlerimize müdahale ediyor

Suriye devlet basın bürosunca yapılan bir açıklamaya göre, ABD’nin Şam büyükelçisi elçisi Robert Ford’un Suriye ordusunun operasyon yaptığı Hama kentini ziyaret etmesi Suriye devleti tarafından ağır eleştirildi. Büro: “Suriyeli yetkililerin izni alınmaksızın yapılan bu ziyaret ve yapılan görüşme ABD&rsquo

Suriye devlet basın bürosunca yapılan bir açıklamaya göre, ABD’nin Şam büyükelçisi elçisi Robert Ford’un Suriye ordusunun operasyon yaptığı Hama kentini ziyaret etmesi Suriye devleti tarafından ağır eleştirildi. Büro: “Suriyeli yetkililerin izni alınmaksızın yapılan bu ziyaret ve yapılan görüşme ABD’nin Suriye’nin içişlerine açıktan bir müdahalesidir” açıklaması yaptı. Açıklamada ayrıca Suriye’nin olayı ABD’nin Suriye’yi dıştalayarak bölgeye bir müdahalesi olarak değerlendirdiği belirtildi. ABD büyükelçiliğinin yaptığı açıklamada ise  ziyaretin sebebinin Hama halkıyla dayanışma olduğu belirtildi.

KIŞKIRTMANIN AÇIK KANITI

ABD Şam Büyükelçisi Robert Ford’un Hama iline gidişi konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün yaptığı açıklamayı takiben, Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkili bir kaynak: “ABD Şam Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’ndan izin almadan Hama ilinde bulunması, Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye’de meydana gelen olaylara karıştığının ve Suriye’nin güvenlik ve istikrarını tehdit eden vaziyetlerin kışkırtılması çabasının açık bir kanıtıdır” açıklamasında bulundu. Yetkili kaynak: “Suriye bu tür sorumsuzca eylemlerin farkında olmakla birlikte, bu tür davranışlar bir yana, ülkede güvenlik ve istikrarın yeniden tesis edilmesini sağlayacak tüm icraatları yerine getirmeye devam etmede kararlıdır” şeklinde açıklamasını tamamladı. (DIŞ HABERLER)


ÇADIR KENTTE KAVGA ÇIKTI

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Türk Kızılayı tarafından kurulan geçici çadır kentlere yerleştirilen Suriyeliler arasında çıkan kavgada 4 kişi yaralandı.

Akşam saatlerinde Suriyelilerin kaldığı Yayladağı ilçesinde Özel İdareye ait alanda bulunan geçici çadır kette kalan iki kişi arasında tartışma çıktı.

Diğer aile üyelerinin de tartışmaya karışmasıyla olay taşlı sopalı kavgaya dönüştü. Çadır kentte bulunan güvenlik güçlerinin araya girmesiyle sonlandırılan kavgada yaralananlardan biri kadın 4 kişi ambulansla Yayladağı Sağlık Ocağında tedavi altına alındı.

Olayın ardından Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, Yayladağı ilçesindeki çadır kentte gelerek yetkililerden bilgi aldı. Kavganın ardından çadır kentte çevik kuvvet ekiplerinin sevk edildiği ve güvenlik önlemlerinin arttırıldığı gözlendi.

SURİYELİLER GERİ DÖNÜYOR

Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yaşanan iç karışıklık sebebiyle ülkelerini terk edip Türkiye’ye gelen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaş sayısının bugün itibariyle 9 bin 182 olduğunu bildirdi. Bugüne kadar geri dönüş yapan vatandaş sayısının ise 6 bin 209 olduğu vurgulandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net