22 Ekim 2014 17:36

Uğur Kurt’u öldüren polise sadece 6 yıl istendi

Okmeydanı Cemevi’nde 22 Mayıs 2014 tarihinde katıldığı bir cenaze töreni sırasında polisin silahından çıkan kurşunla ölen Uğur Kurt’un ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Uğur Kurt’u öldüren silahı kullandığı belirlenen Polis memuru S.K’nin “Taksirle bir insanın ölümüne neden olmak”tan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Paylaş

Okmeydanı Cemevinde 22 Mayıs 2014 tarihinde katıldığı bir cenaze töreni sırasında polisin silahından çıkan kurşunla ölen Uğur Kurt’un ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Uğur Kurt’u öldüren silahı kullandığı belirlenen Polis memuru S.K’nin “Taksirle bir insanın ölümüne neden olmak” tan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede, tek şüpheli olarak Uğur Kurt’u vuran silahı kullanan Polis Memuru S.K. yer aldı. İstenen cezanın düşük olması dikkate alındığında, iddianame kabul edilirse, polisin yargılama sonunda alacağı cezanın iyice düşeceği ifade ediliyor.

Hazırlanan iddianame onay için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. İddianamenin onaylanması halinde yargılama İstanbul Asliye Ceza Mahkemesine gönderilecek.
Konuyu hakkında gazetemize değerlendirmede bulunan Avukat Ercan Kanar, "Bu devletin suç işleyen görevlileri korumak için yıllardır uyguladığı politikanın savcılık açısından devamı anlamına gelir. Maalesef savcılar, yargıçlar, işkence yapanları, gözaltında kayba sebep olanları, faili meçhullere sebep olanları korumuş haldedirler. Bu utanılacak bir durum. Aslında insan öldüren görevliler hakkında en ağır maddeden dava açılması gerekir. Ne yazık ki Türkiye’de özgürlükçü demokratik bir hukuk anlayışı olmadığından bu kötü gelenek devam ediyor. Normal şartlarda bu polisin ‘kasten adam öldürmekten’ yargılanması gerekir. Hatta görevli de olduğu için onun daha da arttırılması gerekir" dedi.

Uğur Kurt, 22 Mayıs 2014 tarihinde bir yakınının cenaze törenine katılmak için gittiği Okmeydanı Cemevinde bölgesinde çıkan olaylar sırasında Polis Memuru S.K’nin silahından çıkan kurşunla ölmüştü. İstanbul Valiliği, 27 Haziran tarihinde Polis Memuru S.K.’nin yargılanması için soruşturma izni vermişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Reyhanlı dosyası bu kez de Ankara’ya nakledildi

SONRAKİ HABER

Porto Riko'da vali ve yolsuzluk karşıtı kitlesel protestolar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa