22 Ekim 2014 17:01

Dicle: Çözüm umudunu zedeleyen her türlü şiddeti kınıyoruz

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Bingöl'de bugün Hüda Par üyesi Fethi Yalçın'ın öldürülmesine ilişkin, "Bu kritik süreçte çözüm umudunu zedeleyen her türlü şiddeti kınadığımızı kamuoyuna duyururuz" dedi.

Paylaş

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Bingöl'de bugün Hüda Par üyesi Fethi Yalçın'ın öldürülmesine ilişkin, "Bu kritik süreçte çözüm umudunu zedeleyen her türlü şiddeti kınadığımızı kamuoyuna duyururuz" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, Bingöl'de bugün Hüda Par üyesi Fethi Yalçın'ın öldürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP Hükümeti'nin yanlış politikaları sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında meydana gelen ve birçok yerleşim merkezini yangın yerine çeviren olayların esas olarak Sayın Öcalan'ın müdahaleleri ile sona erdiğinin ifade edildiği açıklamada, "O acılı günlerden itibaren bazı medya organlarının PKK-Hizbullah çatışması olarak körüklediği olayların yeni bir karanlık eylemler sürecine yol açmaması için çözüm sürecinin ilerletilmesinden yana tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin tavırlarını takdirle karşılamaktayız. Gerek Sayın Öcalan'ın İmralı'dan gönderdiği mesajlar, gerekse KCK yönetiminden alınan mesajlar 'KCK'nin, Hüda-Par'ı hedef alan ve onu IŞİD çeteleriyle aynı kefeye koyan politikalarının olmadığı' yönündeyken, DTK Diyarbakır'daki tüm sivil toplum örgütlerinin de devrede olduğu bir ortamda Hüda-Par ile dolaylı ve direk diyalog sürdürürken, halen bazı saldırı ve ölüm haberlerinin alınması ciddi bir kuşku kaynağıdır" denildi.

Bu sabah Bingöl Karlıova'da gerçekleşen saldırının kuşku uyandırdığının belirtildiği açıklamada, "Bu sabah Hüda-Par üyesi Fethi Yalçın'ın Karlıova'da uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi ve Yalçın'ın bir kardeşinin de HDP ilçe yöneticisi olması kontrolü veya karanlık güçlerin provokasyon amaçlı devrede olduğunu dair endişelerimizi artırmıştır. Yaşamını yitiren Fethi Yalçın'ına Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu kritik süreçte çözüm umudunu zedeleyen her türlü şiddeti kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz" ifadelerine yer verildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

‘AK değil kaçak saray’

SONRAKİ HABER

AEL Kömür İşletmesinde elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa