22 Ekim 2014 13:51

Üsküdar Belediye Başkanı: İyi niyet, karşındakini azdırıyor!

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçedeki Validebağ Parkı yanına yapılması planlanan cami inşaatıyla ilgili olarak medyanın kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini iddia etti ve 'Maalesef bu memlekette fazla tolerans fazla iyi niyet karşındakini azdırıyor' ifadesini kullandı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi ise yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Üsküdar Belediye Başkanı: İyi niyet, karşındakini azdırıyor!
Paylaş

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçedeki Validebağ Parkı yanına yapılacak cami nedeniyle yaşanan gerginlikle ilgili yaptığı açıklamada, medyanın kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini iddia ederek, “İşin çevrecilikle, yeşille, Validebağ Korusu ile alakası yok” dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İŞKUR ve ilçedeki bir grup iş adamıyla birlikte hayata geçirilen Üsküdar İstihdam Merkezi (USIM) tanıtım toplantısında Validebağ Korusu ile ilgili açıklama yaptı. Türkmen, konunun medya tarafından yanlış yönlendirildiğini öne sürerek, “Ben de televizyonlarda izliyorum ‘Üsküdar Belediyesi Validebağ Korusu’nda yeşili katlediyor. Oraya cami yapıyor’ haberler böyle. Böyle bir şey yok. Konunun doğrusu şudur: Bir defa caminin Validebağ Korusu’yla alakası yok. Cami korunun dışında. Altunizade Mahallesi’nde. Yavrupaşa Sokak 34 numarada. Mülkiyeti belediyemize ait tapulu arazimizde. Planda dini tesis alanı içerisinde ve ruhsatlı bir cami yapıyoruz” dedi. 

'BU MAHALLEDE BAŞKA CAMİ YOK'

Caminin ruhsatını ve planlarını basın mensuplarına gösteren Hilmi Türkmen, “Türkiye’de camilerin yüzde 80’nin tapusu yok. Çoğu kaçak durumda. Halkımız kendi imkanlarıyla yapmış. Ama biz burada ruhsatlı, projesi onaylı bir cami yapıyoruz. Ayrıca biz bu camiyi belediye bütçesinden yapmıyoruz. Biz buna bir kuruş kaynak ayırmıyoruz. Bu camiyi yine o mahallenin sakinleri yapıyor. Bu mahallede cami yok. Bu mahallenin sakinleri 7-8 yıldır buraya cami yapılması için uğraşıyorlar. Geçtiğimiz dönemde planlaması yapıldı, bizim dönemimizde de yapılıyor. Mülkiyeti Üsküdar Belediyesi’ne ait” diyerek tapusunu gösterdi. Caminin projesini de gösteren Hilmi Türkmen, “3 yüz metre kare butik bir cami. Ahşap kaplama tek minerali. Üsküdar estetiğine yakışır bir cami yapıyoruz.Cami dışında lojman, ve cami cemaatinin namaz öncesi oturup zaman geçireceği bir sosyal alan var” diye konuştu.

'BU ALANDA AĞAÇ DEĞİL BİR TANE OT YOK'

Buraya cami yapılmasına karşı gelenlerden bir grupla görüştüğünü söyleyen Türkmen, “Bunlar camiye karşı olmadıklarını, yapıya karşı olduklarını söylediler. ‘Niçin karşısınız’ dediğimizde ‘yeşili keseceksiniz, ağaçları katledeceksiniz’ diyorlar. Ancak gösterdim, bu alanda ağaç değil bir tane ot yok. İşin doğrusu bu mahalle halkının yüzde 80’i bu camiyi istiyor yüzde 20’si istemiyor. Ve bu camiyi biz değil bu mahalle halkı yapıyor. Ama bu caminin yapılmasını isteyen insanlar bunlar kadar gürültü koparmıyor” dedi. 

'BUNLAR SAHTE ÇEVRECİ'

Bölgede cami olmadığını tekrarlayan Hilmi Türkmen şunları söyledi: “Kimse bize yeşilcilik, çevre duyarlılığı yapmasın. Biz Türkiye’de 2002’den beri 6 milyar ağaç dikmişiz. Şimdi Validebağ Korusu’nu kaşıyorlar. Orası Büyükşehir Belediyemize tahsis oldu Milli Emlak’tan. Kadir Topbaş başkanımız ‘Emirgan’da, Göztepe’de nasıl park yaptıysak aynısını orada yapacağız’ diyor. Onların derdi yeşil, park değil. Dert başka. Burada dert şu: Bunlar sahte çevreci. Sahtekar çevrecilik yapıyorlar. Çevreyle alakaları yok. Bunlar Çamlıca Camii’ne de karşı çıktılar. Bunların çıkarına uymuyor. Bu alanı çevredeki siteler otopark olarak kullanıyor. Bunların açık otoparkı burası. Yıllardır bir kuruş para ödemeden bizim bu alanımızı otopark olarak kullanıyorlar. Ne çevreciliği? Bunlar sahtekar çevreci. Dolayısıyla burada otoparklarını ellerinden alıyoruz. Yok öyle yağma, bu milletin malını sen otopark olarak kullanamazsın. Dolayısıyla bunların otoparkı ellerinden gidiyor. Bir de söylemek istemiyorum ama, cami olunca, ezan olunca bunlar değişiyor arkadaşlar. Ben bir şey demiyorum. Gerisini siz anlayın.” 

METREKARE SORUNU 

Hilmi Türkmen, bir gazetecinin, ‘Cami yapımı için 2 bin 500 metrekare araziye ihtiyaç olduğunu ve oradaki arazinin bin 200 metrekare’ olduğu yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, “Doğru, yönetmelikte öyle bir şey var. Ama aynı yönetmelikte ‘mahalli müşterek şartlar dikkate alınarak yerel yönetimler uygun yerlere ruhsat verebilirler’ diye bir cümle daha var” diye konuştu. 

BU MEMLEKETTE FAZLA TOLERANS FAZLA İYİ NİYET KARŞINDAKİNİ AZDIRIYOR

Türkmen, aksine bir mahkeme kararı olmadığı için camiyi yapacaklarını sözlerine ekleyerek, “Bu işe karşı gelenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bize ‘dava açtık’ dur diyorlar. Arkadaşlar maalesef bu memlekette fazla tolerans fazla iyi niyet karşındakini azdırıyor, karşındakini kendisini haklıymış gibi bir pozisyona düşürüyor. Haklılıkları yok. Yüz de yüz hukuken de ahlaken de haksızlar. Vatandaşın talebiyle arazimize tapulu cami yapıyoruz. İşin çevrecilikle, yeşille, Validebağ Korusu’ya alakası yok” diyerek sözlerini tamamladı.

İDARE MAHKEMESİ YÜRÜTMEYİ DURDURDU
Validebağ Korusu içerisinde yer alan otoparka yapılmak istenen cami ile ilgili olarak İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından ise yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkemenin verdiği kararda şöyle denildi: “Mahkememizce henüz esasen karar verilmemiş, davacı tarafından ilçe belediyesince uygulamaya geçildiğine ilişkin dosyaya delil sunulduğu görülmüş olmakla, işlemin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunduğu sonucuna varıldığından, davalı idarenin ara karara cevap alıncaya ve yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.”    Mahkemenin oy birliği ile aldığı kararda, davalı idareye 1 ay süre tanındı ve ilgili kurumlardan şu bilgiler istendi: ”1. Söz konusu planının fonksiyon değişikliğiyle dini tesis alanına alınmasıyla ilgili olarak 3194 sayılı kanun uyarınca Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ya da il müftülüğünden görüş alınıp alınmadığının sorulmasına, alınmışsa buna ilişkin belgenin ibrazının istenilmesine, 2. Söz konusu mahalde, dini tesis alanına bir ihtiyaç bulunduğuna dair analiz yapılıp yapılmadığının sorulmasına, varsa buna ilişkin bilgi ve belgelerin istenilmesine, 3. Planlanan alana hitap eden, civardaki mevcut dini tesislerin işaretli olduğu, plan paftasının istenilmesine, dava konusu parsele en yakın ibadethanelerin uzaklığının sorulmasına, 4. Dava konusu dini tesis alanının bulunduğu yeşil alan fonksiyonlu parselin toplam büyüklüğünün sorulmasına, 5. Dava konusu planın onay tarihinin sorulmasına karar verildi.” (İSTANBUL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gezi Parkı\'nda bir kişi ölü bulundu

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Erken seçim talebi gelirse, 'Hay hay' deriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa