21 Ekim 2014 21:26

Hong Kong’da eylemcilerle hükümet ilk resmi görüşmeyi yaptı

Hong Kong’da hükümet karşıtı gösteriler sürerken, hükümet ve eylemciler arasındaki ilk resmi görüşme gerçekleştirildi.

Paylaş

Hong Kong’da hükümet karşıtı gösteriler sürerken, Hong Kong Yönetimi ve eylemciler arasındaki ilk resmi görüşme gerçekleştirildi.

Hong Kong medyasına göre, başlangıç için olumlu karşılanan görüşmelerden sonuç çıkmadı. 2 saat süren toplantıya Hong Kong Öğrenciler Federasyonu’nu temsil eden Alex Chow başkanlığındaki 5 öğrenci ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başkanı Leung Chun-ying’in yardımcısı Carrie Lam başkanlığındaki 5 temsilcisi katıldı. Toplantının başından 5 dakikalık görüntü alma izni verilen basın mensupları daha sonra dışarı çıkarıldı ve toplantıyı başka odadaki televizyon yayınından takip etmelerine izin verildi.

Toplantının yapıldığı sırada hükümet binalarının bulunduğu Admiralty ile Mong Kok ve Causeway Bay bölgelerinde eylemciler 3 hafta önce başladığı caddelerdeki eylemlerini sürdürüyordu.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Leung Chun-ying diyalog sürecin başladığına dikkat çekti ve ilk toplantının sorunları çözmeye yetmeyeceğini ifade etti.

Göstericiler ise demokrasi adına hükümete karşı taviz vermeyeceklerini söylüyor.

Öte yandan Çin medyasına göre, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Leung, Occupy Central (merkezi işgal et) eylemlerine yabancı güçlerin katıldığıyla ilgili delilleri uygun bir zamanda açıklayıp, açıklamamayı düşüneceklerini söyledi. Leung, kısa sure önce gösterilerin arkasında yabancı unsurların olduğunu ileri sürmüştü.

Hong Kong'daki protestocular, Çin’in 2017’de Hong Kong’daki genel seçimlere müdahale etmesine karşı çıkıyor ve Hong Kong’un lideri Leung’un istifasını istiyor.

Göstericilerin isteklerine boyun eğmek istemeyen Pekin yönetimi, Hong Kong liderliği için yarışacak adayların, kendi belirlediği kişilerden seçilmesini istiyor. (CİHAN)
 

ÖNCEKİ HABER

AKP’den istifa eden İdris Bal, parti kuruyor

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa