21 Ekim 2014 08:47

Validebağ'da şafak baskını

İstanbul Validebağ Korusu’nun yanında, camii yapılmak istenen Çamlıca Konakları’ndaki alana şafak baskını yapıldı. Sabaha karşı çevik kuvvet ekibi ile dozerler alana giriş yaparak, çalışmalara başladı. Duruma tepki gösteren mahalleliler, çalışmaları durdurdu.

Paylaş

İstanbul  Validebağ Korusu’nun yanında, camii yapılmak istenen Çamlıca Konakları’ndaki alana şafak baskını yapıldı. Sabaha karşı çevik kuvvet ekibi ile dozerler alana giriş yaparak, çalışmalara başladı. Duruma tepki gösteren mahalleliler, çalışmaları durdurdu.

Validebağ Korusu’nun hemen yanında otopark olarak kullanılan alanda bir süredir ruhsatsız cami yapma tartışmaları yaşanıyordu. Üsküdar Belediyesinin her girişimi mahallelinin direnişiyle engellendi. Dün sabah da, 05.00 sularında da bu kez çevik kuvvet ve zabıtalar eşliğinde şafak baskını yapıldı. Dozer ve iş makineleriyle alana giren Üsküdar Belediyesi yetkilileri cami inşaatına başladı.

Durumu fark eden mahalleliler, kitle örgütleri ve Mimarlar Odası alana gelerek, çalışmaları yine durdurdu ve nöbete başladı.  Polis ise, çevrede TOMA’larla birlikte yoğun güvenlik önlemi aldı.

‘CAMİYE DEĞİL RANTA KARŞIYIZ’

Mahallelilerden Deniz Alkan, “Biz burada cami yapılmasına karşı değiliz. Sadece cami için değil, hiçbir beton için çalışma yapılmasını istemiyoruz. yeşil alan istiyoruz” dedi. Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin de, “Tepkimiz rantadır, yapılaşmayadır. Yasa dışı bir iş yapmıyor olmasalar, niye şafak baskınıyla gelsinler” dedi.  

BELEDİYE: RUHSATLI CAMİYİ ENGELLİYORLAR

Üsküdar Belediyesi ise, “Ruhsatlı bir cami inşaatını  bir grup vatandaş engellemek istiyor” dedi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de, “Mahkeme kararlarına rağmen yapılan bir çalışma yoktur.İnşaatın yapımını durduracak herhangi bir yargı kararı da yoktur” dedi. Büyükşehir Belediyesi de, “Koru’nun imar ve yapılaşmaya açılması kesinlikle söz konusu değildir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

VALİDEBAĞ’DA YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Validebağ sakinlerinin avukatı Gülsün Özdemir, İdare Mahkemesi'nin Validebağ Korusu yanında bulunan arazide başlayan cami inşaatı için "yürütmeyi durdurma" kararı verdiğini açıkladı. Özdemir, karar yazısını alır almaz inşaatın durdurulması için belediyeye başvuracaklarını söyledi.

İnşaatın durdurulması için Validebağ sakinlerinin 6 ayrı dava açtığı; İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin 2 davayla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiği öğrenildi. 

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINI ALKIŞLARLA KARŞILADILAR

Validebağ Korusu önünde akşam saat 19.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişiden oluşan gruba, önce, avukat Gülsün Özdemir yürütmeyi durdurma kararını bir kez daha açıkladı. Mahalle sakinleri kararı alkışlarla karşıladı.

Ardından, Deniz Alkan adlı mahalle sakini basın açıklamasını okudu.

Açıklamada, dava sürecinde çıkan 3 bilirkişi raporunun da bu alanın dini tesis yapılmasına uygun olmadığını belirtmesine ve yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurulmasına rağmen, Üsküdar Belediyesi'nin hukuki sürecin bitmesine ramak kala yangından mal kaçırır gibi inşaatı başlattığı vurgulandı.

Açıklamada, şöyle denildi; “Mahalle sakinleri, 15 Ekim günü kepçe getirilerek başlatılmaya çalışılan inşaata karşı direndiler. Bu sürede, Belediye Başkanı ile muhtelif defalar görüşüldü. Başkan, hukuki sürecin bekleneceği sözünü verdi. 'Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararını getirirseniz, duracağız' denildi. Hem sanal ortamda hem ıslak imza toplanması için çalışmalar yapıldı ve büyük ilgi gördü. Binden fazla imza Üsküdar Belediyesi'ne teslim edildi. Ancak bu sabah park alanındaki araçların çekilmesiyle uyandık. Ardından Çevik Kuvvet polisleri eşliğinde kepçe getirildi. Mahalle sakinleri, kepçelerin önünde oturma eylemi yaptılar. Ancak polisin müdahalesi sonucu kepçenin alana girmesine engel olamadılar. Kadınların sayısının yaklaşık 3 katı kadar Çevik kuvvet polisi alanda bulundu. Mahalle sakinleri olarak İstanbul'un geri kalan tek tük yeşil alanlarından birinin hemen yanı başında, usulsüz olarak yapılan bu betonlaşmaya kesinlikle karşıyız. Koru'nun hemen yanında yapılan bu tesisi, Koru'nun da betonlaştırılmasına yönelik bir adım olarak görüyoruz. Ve inşaata karşı olduğumuzu, zaten yapılaşma baskısı altında olan Validebağ Korusu'na doğrudan açılan bu alanın yeşil alan olarak düzenlenmesi olarak istediğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

Açıklamanın ardından, mahalle sakinleri, gönüllü nöbetçilerin alanda nöbet tutmayı sürdüreceğini belirtti. Gerginliğin azalması üzerine Çevik Kuvvet polisleri de uzağa çekildi.

 


MAHALLELİYE POLİS SALDIRDI

Mahalleli inşaata tepki göstermek için basın açıklaması yapmak üzereyken, zabıta ekipleri inşaat alanına bariyerler getirdi. Mahalleli bu duruma tepki gösterince, Çevik Kuvvet ekibi önce grubu kalkanlarla uzaklaştırmaya çalıştı; ardından da biber gazı sıktı.

ÖNCEKİ HABER

TOTAL\'in başkanı uçak kazasında öldü

SONRAKİ HABER

Trump: Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir insansız hava aracını imha ettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa