21 Ekim 2014 08:15

ABD: PYD terör örgütü değil

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Kobanê’deki güçlere yardım niyetini açıkça ifade ettiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak görmediğini belirtti.

Paylaş

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Kobanê’deki güçlere yardım niyetini açıkça ifade ettiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak görmediğini belirtti.

Sözcü Eric Schultz, Barack Obama’nın ziyaret ettiği Chicago’da basın mensuplarının sorularını cevapladı. Schultz, bir gazetecinin “Türkiye ABD’nin Kürtlere yönelik hava yardımını kabul etti mi veya onayladı mı?” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:

“Bu hafta sonu Başkan Obama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin içeriğini hep birlikte okuduk. Türkiye’nin cevabının detaylarına girmeyeceğim ama size şunu söyleyebilirim ki Başkan Obama, bunu yapmaya niyetimizi ve gördüğümüz aciliyeti açıkça kendisine bildirdi. Yönetimden diğer yetkililerin yaptığı gibi” dedi.

Bu cevabının ardından “ABD, Türkiye’ye bunun gerçekleşmesine izin vermesini sağlayacak herhangi bir teklifte bulundu mu?” sorusu ile karşılaşan Schultz, Başkan Obama’nın ABD’nin Kobanê’de IŞİD’in kuşatması altına "çaresiz bir durumda savaşanlara" yardım yapılmasının neden acil ve elzem olduğunu açıkça bildirdiğini söyledi. Schultz görüşmenin detaylarına girmedi.

ABD ve Türkiye’nin "IŞİD’in yok edilmesi", "Suriye’de politik dönüşüm" ve "Irak’ta istikrarın sağlanması"nda ortak çıkarları olduğunu belirten Schultz, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun peşmergenin geçişine yardımcı oldukları yönündeki sözlerini hatırlattı. Schultz, "Kobanê’deki muhalif birliklerin uygun bir yolla desteklenmesi konusunda Türkiye ve Kürt Bölgesel Yönetimi ile yakından çalışmaya devam edeceklerini" dile getirdi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜRKİYE’Yİ BİLGİLENDİRDİK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de 17 Ekim günü mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na Kobanê’deki güçlere yönelik silah yardımı niyetini açıkça dile getirdiklerini söyledi. Harf, “Neden bu yardımın yapılması gerektiğine inandığımızı açıkça ifade ettik.” dedi.

Harf, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, Türkiye'nin, peşmergelerin sınırı geçmesine yardımcı olunduğuna ilişkin ifadelerinden de memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

Harf, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, "Amerikan yasaları kapsamında terör örgütü olarak nitelenen PKK'ye karşı duruşlarının değişmediğini" ancak IŞİD ile mücadelede PYD'nin desteklenmesi gerektiğini Türk yetkililere anlattıklarını söyledi. Harf, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "PYD'nin PKK ile eş ve terör örgütü olduğu" sözlerinin hatırlatılması üzerine ABD yasalarına göre, Suriye'deki Beşar Esad muhalifi PYD ile PKK'nin aynı örgütler olmadığını belirtti.

Türkiye'nin, IŞİD'e karşı ABD'nin öncülüğünde oluşturulan koalisyonda kilit bir rol oynadığını vurgulayan Harf, Türkiye'nin koalisyon ortağı olarak önemli adımlar attığını ve Türkiye'yi yakın bir müttefik olarak gördüklerini söyledi. Harf, Türkiye'nin Kobanê konusunda duyarsız kalıp kalmadığına ilişkin soruya verdiği yanıtta, "Türkiye'nin koalisyona katılımı yalnızca bir eyleme katılmaları veya katılmamaları üzerinden tanımlanamaz. Biz bunu böyle görmüyoruz. Türkiye 1 milyon üzerinde Suriyeli mülteciye, Kobanê'den kaçan 180 bin kişiye kapılarını açtı" dedi.

Harf, "PYD'nin PKK'nin kolu olduğuna inanıyor musunuz" sorusuna verdiği yanıtta da "Aralarında bağ olduğunun farkındayız, bu konudaki tarihin ve bazı bağlantıların farkındayız. Ancak PYD, ABD yasalarına göre terör örgütleri listesinde yer almıyor" diye konuştu.

Türkiye ile ABD arasında, Türkiye'ye sınır bölge olan Kobanê'ye, havayolundan ayrı olarak karayolu ile de destek verip vermeme konusunda Türk yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü anlatan Harf, hava saldırılarına ilişkin bilgileri de güncelledi.

Türkiye ile ABD arasında, koalisyon konusunda zaman zaman kamuoyuna yansıdığı gibi ciddi görüş ayrılıkları bulunmadığını belirten Harf, "Sonuçta hedef tamamen aynı. Taktikler ve strateji konusunda da düzenli olarak görüşmekteyiz" diye konuştu.

Harf, Kobanê'ye giden bazı yardımların Türkiye çıkışlı olduğuna ilişkin haberleri de yalanladı.

Marie Harf, ABD Hava Kuvvetlerine bağlı C-130 uçakları tarafından paraşütle havadan atılan silah ve mühimmatların, IŞİD'in eline geçmesi olasılığının her zaman bulunacağını, ancak ABD ordusunun bu tür operasyonlarda çok iyi olduğunu söyledi.

Harf, bir soru üzerine hükümet tarafından oluşturulmaya çalışılan yeni yargı paketine yönelik olarak ayrıntıları bilmediklerini, Türkiye'deki yargıya erişebilme ve yargı sürecine ilişkin kaygılarının sürdüğünü daha önce belirttiklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

\'Türkiye\'nin Kobanê politikasında U-dönüşü\'

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'dan TRT'ye "sansür" tepkisi: Adil olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa