21 Ekim 2014 07:28

Malzeme kalitesiz, hasta hâlâ tehlikede

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK), 1 Ekim’de uygulamaya soktuğu yeni Sağlık Uygulama Tebliği’yle (SUT) yaşamsal öneme sahip kardiyoloji, ortopedi ve kalp-damar cerrahisi gibi branşlarda malzeme alım fiyatlarını düşürmesi nedeniyle ameliyatlar yapılamaz hale gelmişti.

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
Ankara


Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK), 1 Ekim’de uygulamaya soktuğu yeni Sağlık Uygulama Tebliği’yle (SUT) yaşamsal öneme sahip kardiyoloji, ortopedi ve kalp-damar cerrahisi gibi branşlarda malzeme alım fiyatlarını düşürmesi nedeniyle ameliyatlar yapılamaz hale gelmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 13 Ekim’de yeniden bir fiyat belirleyerek sorunu çözmeye çalıştı. Yapılan bu düzenlemenin de çözüm olmayacağını söyleyen Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Gönül Erden, sağlığın değil paranın konuşulduğu ortamda hastaların hayatının tehlikede olacağını vurguladı.

1 Ekim’de yürürlüğe giren SUT ile birlikte oluşan fiyat farkları nedeniyle medikal şirketler kamu hastanelerine malzeme vermemiş, ameliyatlar iptal edilmiş, hastalar mağdur olmuştu.  Yaşanan kaos sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 13 Ekim’de yaptığı açıklamayla malzeme ücretlerinin ödenmesinde değişikliğe giderek yeniden bir fiyat belirlediğini açıkladı.

‘ÇİN MALI KULLANIKIYOR’

Konuyu gazetemize değerlendiren SES Genel Başkanı Gönül Erden, hâlâ bu ameliyatların yapılamadığını aktardı. Yaşananların hükümetin sağlıkta dönüşüm politikalarının bir sonucu olduğuna dikkat çeken Erden, sağlık hakkının artık parası olanlar için geçerli olduğunu söyledi.

Gönül Erden SGK’nin malzemeler için yaptığı ödemeleri düşürmesi nedeniyle artık ameliyatlarda “Çin malı” diye tabir edilen malzemeler kullanıldığını ifade etti. Değerinin çok altında satıldığı için ucuz ve kalitesiz malzemelerin kullanımına devam edileceği uyarısında bulunan Erden, “Yapılan ameliyat başarısız olacak, bir ay sonra aynı ameliyatın tekrarlanması gerekecek. Somut bir örnek verirsek kardiyolojide kullanılan stentler.

Bu stent takılacak ama kaliteli ve nitelikli bir sağlığa ulaşılmamasından kaynaklı takılan stent ya tıkanacak ya da işlevini göremediğinden hasta bir ay sonra tekrar ameliyat olmak durumunda kalacak. Bu, hasta için eziyetli ve riskli bir durum. Aynı zamanda doktor için de iş yükünün artmasıdır. Bu nedenle kalp-damar cerrahisi, beyin cerrahisi gibi branşlar “Biz ameliyat yapamıyoruz” diye isyandalar. Bununla ilgili de demeçler verdiler” dedi.

13 KALEMDE KATKI PAYI

SGK’nin vatandaştan aldığı sağlık sigortası dışında para alınmayacağı söyleminin de  aldatmacadan ibaret olduğunu ifade eden Erden, SGK’li olan hastalardan her adımda kalem kalem katkı katılım payı alındığını söyledi. Telefonla randevu alınmasından eczaneye gidene kadar toplamda 13 kalemde katkı payı alındığını dile getiren Erden, yeni uygulama ile katkı katılım paylarının da arttırıldığını belirtti. “Ayrıca ameliyata giden hasta birçok malzemesini zaten kendisi alıyor. Bu çok görünür değildi. Eline liste veriliyor, kendisinden isteniyordu. Hastanın malzeme ücretlerini ödemesi mümkün değil. SGK de bunu ödemeyince ilaç şirketleri hastanelere malzeme satmıyor” dedi.

ÖNCEKİ HABER

\'Palyatif bakım merkezleri\' üzerine

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa