21 Ekim 2014 06:00

Gürkan: İşçiye, eğitime, sağlığa değil, savaşa bütçe yapılıyor

EMEP Gebze İlçe Örgütü 7.Olağan Genel Kongresi’ni Genel Başkanı Selma Gürkan’ın katılımıyla gerçekleştirdi. Kongrede konuşan Gürkan, 2015 Bütçe Yasa Tasarısı’na ilişkin, 'Bu bütçe savaş ve rant bütçesidir. Bu bütçenin büyük bir bölümü güvenlik önlemleri adı altında askeri harcamalara ayrılacaktır' dedi.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Gebze İlçe Örgütü 7.Olağan Genel Kongresi’ni EMEK Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın katılımıyla önceki gün gerçekleştirdi. Kongrede konuşan Gürkan önümüzdeki hafta Meclise gelecek olan 2015 Bütçe Yasa Tasarısı’na ilişkin, “Bu bütçe savaş ve rant bütçesidir. Bu bütçenin büyük bir bölümü güvenlik önlemleri adı altında askeri harcamalara ayrılacaktır” dedi. Savaş ve güvenlik harcamaları için ayrılan her payın işçi sağlığı ve güvenlik önlemleri için ayrılan paylardan kesildiğine dikkat çeken Gürkan, savaş harcamalarına ayrılan her payın, çocukların eğitim ve sağlık harcamalarından kesildiğini söyledi. “Savaşa ayrılan her pay bizlerin onlarca saat çalışıp köleliğe mahkum edilmemiz demektir” diyen Gürkan, bu bütçe ile beraber başbakanlığa ve cumhurbaşkanlığına ayrılan harcamaların artırılacağını belirtti. Şengal’de, Kobanê’de gerçekleşen IŞİD saldırılarının kendi başına varolmadığının altını çizen Gürkan, “IŞİD çetelerinin doğduğu ve beslendiği kaynaklar vardır. Bu kaynakların bir kısmı da maalesef ülkemizde bulunmaktadır. Ortadoğu’da yeni Osmanlıcı politikalarına destek arayan AKP Hükümeti Suriyeli muhalifleri desteklemiştir” dedi. Kobanê’deki kuşatmanın halklara, kadınların özgürlüğüne ve varlığına yönelik bir kuşatma olduğunu belirten Gürkan, “Bu nedenle Ortadoğu’da savaşı durdurmak halkların kardeşliğine dayalı bir yönetimi kurmak aynı zamanda Türkiye’nin içinde bulunduğu kardeşçe bir yaşamı kurmak bu kuşatmayı kaldırmaktan geçmektedir” ifadelerini kullandı. 

Açılış konuşmasını yapan Divan Başkanı Kocaeli İl Örgütü Başkanı Güner Kizir, taşeron çalışma sisteminin her yerde yaygınlaştığına dikkat çekti. Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ise EMEP’e işçilerin ve emekçilerin yanında olduğu için teşekkür etti. Fabrikaları kapatılan Feniş işçilerinden Niyazi Ateş, kendi işyerlerinin dışında Türkiye’de 2 bin 200 işyerinin de kapatıldığı ve işçilerin tazminatları ve çeşitli  alacakları gibi haklarını alamadıklarını dile getirdi. Ateş, EMEP’i ve emek dostlarını mücadeleyi büyütmeye çağırdı. 

Kongreye çeşitli meslek örgütleri, dernekler ve siyasi partiler de katıldı. 

ALINAN KARARLAR: 

- Gebze İşçi Kurultayı çalışmalarının desteklenmesi, işçi sağlığı ve güvenliği kurultayının örgütlenmesi

- Özgür, demokratik, laik bir Türkiye için emekten, demokrasiden, barıştan yana güçleri birleştirme

- Emperyalistlerin halkaların iradesini hiçe sayan politikaları doğrultusunda sınırları yeniden çizilmeye çalışılan Ortadoğu’da soykırımcı, insanlık düşmanı IŞİD çetelerine karşı barışın örülerek, özgürlüklerin yanında saf tutmak, halkların kardeşliğini savunmak ve Kürt halkının yanında olmak için ülkede ve Gebze’de başlatılan dayanışma kampanyalarını daha ileriden örgütlemek ve sorumluluk almak

- Önümüzdeki dönemde sendikal mücadele veren tüm işçilerle dayanışmak ve örgütsüz işçilerin örgütlenmesinde yer alarak sendikal mücadeleyi büyütmek

- Fabrikalarda,iş yerlerinde işçi sınıfının en ileri kadrolarını sosyalist bilince kazanma,iş yerlerinde örgütler kurarak fabrikaları sınıfın kaleleri haline getirmek. (Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP, Kobanê\'den gelene sağlık hizmeti vermiyor

SONRAKİ HABER

Hindistan’da ‘sıcak hava’ nedeniyle 40 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa