20 Ekim 2014 14:47

Buldan: Hükümet, ders çıkarmalı

HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, ABD’nin Kobanê’ye havadan silah ve ilaç yardımı yapmasını değerlendirirken, Türkiye’nin buradan bir ders çıkarması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Paylaş

HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, ABD’nin Kobanê’ye havadan silah ve ilaç yardımı yapmasını değerlendirirken, Türkiye’nin buradan bir ders çıkarması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Buldan, ABD’nin Kobanê’ye havadan silah yardımı yapmasını şöyle değerlendirdi: “Keşke başından; ölümler olmadan, sorun bu kadar büyümeden Kobanê’ye silah yardımı yapılsaydı. Türkiye’nin buradan bir ders çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Ortadoğu’da dengeler yeniden dizayn edilirken Türkiye bunun dışında kalırsa yazık olur. Dolayısıyla Türkiye’nin başından beri bu yolu izleyip Kobanê’ye insani, askeri, hem de lojistik destek yapması anlamlı olurdu. Ne yazık ki Türkiye bu konuda iyi bir sınav vermedi, veremedi. Kobanê’de artık ilk günlerdeki gibi çok büyük bir sıkıntı yok. Yine de rehavete kapılmamak gerekiyor. IŞİD hâlâ orada ve saldırıyor. Hâlâ Kobanê’yi düşürmeye çalışıyor ama yine de bu konuda Türkiye’nin bence Amerika’yı örnek alarak Bu saatten sonra belki bir şeyler yapması önemlidir.”

SÜREÇ HÜKÜMETE BAĞLI

Buldan, Türkiye’nin Peşmergeye Kobanê’ye gitmesi için olumlu yanıt verdiğine dair haberlerin detayını bilmediğini ancak bunların önemli olduğunu söyledi.

‘Çözüm süreci’ ve Kandil’de 2 gün önce yaptıkları görüşmeyi de değerlendiren Buldan, süreç için bu aşamada her hangi bir adım atılmadığı için Kandil’in, müzakereye geçilmesi konusunda “Sözün bittiği yerdeyiz” açıklaması yaptığını söyledi. Buldan, somut bir adım atılmadığı için ‘Çözüm süreci’nin rayına oturup- oturmaması konusunun  aslında hükümetin bu konuda atacağı somut ve pratik adımlara bağlı olduğunu belirtti. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Demiryolu grevi bitti, havayolu grevi başladı

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa