20 Ekim 2014 13:30

Davutoğlu'nun 'bir grup provokatif genç' korkusu!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yüksek Öğretim Akademik Arşiv Projesi Tanıtım Toplantısı'na katıldı, öğrencileri suçladı: "Orada bir grup provokatif gencin eyleminden çekinerek üniversiteler siyasilere kapanmamalı."

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yüksek Öğretim Akademik Arşiv Projesi Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Bakanların ve kendisinin üniversite açılışlarına giderken kaygı duyduklarını belirten Başbakan Davutoğlu, "Şunu görünce bazen üzülüyorum. Bakan arkadaşlar, Başbakan olarak ben üniversite açılış derslerine giderken şu kaygıyı hissetmemeli hiç kimse. Orada bir grup provokatif gencin öğrencimizin eyleminden çekinerek üniversiteler siyasilere kapanmamalı. Aksine biz gitmeliyiz ve her görüşten öğrenci soru sorabilmeli. Bazı üniversitelerin neredeyse siyasi alana kapandığı yerler haline gelmemesi lazım" dedi.

Öğretim üyelerinin siyasi düşüncesine yakın üniversitelere gitmemesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Şu üniversitede bana yakın, anlayışıma, siyasi düşünceme, ideolojime, grubuma yakın birileri var. Oraya gideyim demişse böyle bir yaklaşım ile öğretim üyeliğine başlıyorsa bu ilmi tecessüsten yoksun demektir. Rahat etmek istiyor. Aksine biz üniversitelerimizin her bir bölümünü insanları rahatsız eden yerler haline getirmek durumundayız. Öyle farklı fikirler olacak ki rahatsız da olacak uykusu kaçacak. Ertesi gün bir cevap yetiştirmek zorunda olduğu tam karşıt görüşten biri olacak ki gece bir şey okusun. Zaten birbirini yakın tanıyan ve birbirinin ferdi gibi görünen bir üniversite, üniversite değildir. Ben böyle bir üniversiteden haz almazdım talebe olsaydım. Hoca olsaydım yeknesak bir sınıftan bana hiç meydan okumayan bir öğrenciden haz almazdım. Yüksek lisansa başladığım her öğrenciye önce kendi makalemi veririm. Bunu eleştirip geleceksin. Ama haddini bilerek eleştirecek. Altı tane daha kitap okuyarak beni eleştirirse işte o zaman ilim adamı demektir. Bizim gelenekte hocasına şerhler yazanlar olduğu kadar hocasını eleştirenler var" ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin siyasi alana kapandığı yerler haline gelmemesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Hiç kimsenin tahkir edilmediği, hiç kimsenin dışlanmadığı, herkesin kendi fikrini ideolojileştirmeden, dogmatik bir hale dönüştürmeden savunabildiği üniversite amfilerini propaganda mekanı değil ama her türlü fikrin serbestçe tartışılabildiği mekanlar haline getirme sorumluluğuna sahiptir öğretim üyelerimiz. Gençlere bu ahlakı da verecek olan biziz. Şunu görünce bazen üzülüyorum. Bakan arkadaşlar, başbakan olarak ben üniversite açılış derslerine giderken şu kaygıyı hissetmemeli hiç kimse. Orada bir grup provokatif gencin öğrencimizin eyleminden çekinerek üniversiteler siyasilere kapanmamalı. Aksine biz gitmeliyiz ve her görüşten öğrenci soru sorabilmeli. Bazı üniversitelerin neredeyse siyasi alana kapandığı yerler haline gelmemesi lazım. Bizler nihayet bu öğrenciler için bu siyaseti yapıyoruz. Bu öğrenciler daha güzel bir Türkiye daha güzel bir dünyaya hazırlansınlar diye gecemizi gündüzümüze katmaya çalışıyoruz. Gönül ister ki bütün üniversite amfileri özgür düşüncenin karşılıklı saygının mekanları haline gelir" diye konuştu. (Ankara/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Hiç bitmeyen senaryo: Tecavüz sahnesi...

SONRAKİ HABER

DİSK’ten 15-16 Haziran eylemleri: Kıdemime dokunma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa