20 Ekim 2014 10:07

Tüketici Hakları Derneği’nden yeni tip dolandırıcılık uyarısı

Tüketici Hakları Derneği (THD), tüketicileri yeni tip bir dolandırıcılık yöntemine karşı uyardı.

Tüketici Hakları Derneği’nden yeni tip dolandırıcılık uyarısı
Paylaş

Tüketici Hakları Derneği (THD), tüketicileri yeni tip bir dolandırıcılık yöntemine karşı uyardı.

THD’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de her geçen gün dolandırıcılığın ad, yöntem ve şekil değiştirip devam ettiği belirtilerek şöyle denildi: “Son günlerde vatandaşların gerek radyo ve televizyon reklamları vasıtasıyla, gerekse SMS ve internet mesajlarıyla bizzat aranarak kendilerine değişik telefon numaraları bildiriliyor. Hatta gözü dönmüş bu kişi ve kuruluşlar bu işi Tüketici Hakları Derneği’nin adını kullanarak dahi yapabiliyorlar. Bu mesajlardan sonra aradığınız kişiler vatandaşları şöyle yönlendiriyorlar; ‘bankalardan paranızı bir ay içinde alacağız. Bunun için size kargo ile bir evrak göndereceğiz. Bu evraka yüz TL (100 TL) ödeyerek, kargodan teslim aldıktan sonra doldurup, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurun’ diyorlar. Ya da tüketicilere gönderecekleri evrak karşılığında tüketicinin kredi kartı bilgilerini isteyip, tüketicinin hesabından para çekiyorlar.”

Dernek açıklamasında, tüketicileri, THD’nin adını kullanan dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları ve bankalardan alacakları dosya masrafı ve yıllık kart aidatları için yapacakları girişimlerde dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri için uyardı. Tüketicilerin, bu ve benzeri durumlarda dikkatli olmaları, bankacılık ve diğer konular hakkındaki şikâyetleri için THD genel merkez ve şubelerine başvurarak yardım almaları gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, Tüketici Hakları Derneği’nin adını kullananların dernek genel merkezinin (0312) 425 15 29, (0312) 417 93 34 numaralı telefonlarına bildirilmeleri istendi. (CİHAN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Danimarka\'dan Türkiye\'ye sert tepki

SONRAKİ HABER

IŞİD\'lilerin elinde bomba patladı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa