20 Ekim 2014 07:09

ABD: Kobanê'ye havadan silah yardımı yapıldı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), "IŞİD’e karşı Kobanê’yi savunan bölgedeki Kürt kuvvetlerine havadan silah yardımı yapıldığını" duyurdu. Silahların Federal Kürdistan yönetimine ait olduğu bildirildi.

Paylaş

IŞİD saldırılarına karşı 36 gündür direnen, güney, batı ve doğudan IŞİD, kuzeyden ise yardımların geçişine izin vermeyen Türkiye'nin kuşatması altında bulunan Kobanê'ye ilk hava yardımı gerçekleştirildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), "IŞİD’e karşı Kobanê’yi savunan bölgedeki Kürt kuvvetlerine havadan silah yardımı yapıldığını" duyurdu. Silahların Federal Kürdistan yönetimine ait olduğu bildirildi.

Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD askeri güçlerinin akşam saatlerinde Kobanê bölgesine çok sayıda hava yardımı gerçekleştirdiği ifade edildi. Yardım operasyonunun stratejik orta düzeyli nakliye uçağı C-130 tarafından yapıldığının dile getirildiği açıklamada, “Uçak, Kobanê’yi ele geçirmeye çalışan IŞİD’e karşı direnmeye devam etmelerine olanak sağlaması amacıyla Irak’taki Kürt yönetimince sağlanan silahlar, mühimmat ve tıbbi malzemeleri ulaştırdı” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada yardımların IŞİD’in zayıflatılması ve yok edilmesini amaçlayan İçsel Çözüm adlı operasyona destek amacıyla yapıldığı belirtilerek, “Bu yardım ABD’nin IŞİD’i kritik bölge ve güvenli sığınaklardan mahrum bırakma kararının bunun yanında IŞİD’e muhalif olan güçlere yardım kararlılığının başka bir örneğidir” ifadesine yer verildi. Açıklamada, "Kobanê'ye son zamanlarda 135 hava saldırısı yapıldığı, yüzlerce IŞİD savaşçısının öldürüldüğü" de kaydedildi.

21 TON YARDIM GÖNDERİLDİ

Federal Kürdistan yönetiminden yapılan açıklamada geçtiğimiz gece Erbil havaalanından uçakla Kobanê'ye silah ve tıbbi malzemeden oluşan 21 ton yardım gönderildiğini açıkladı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlık resmi sitesi, silahların paraşütle Kobanê'deki savaşçılara ulaştırıldığını duyurdu. Yardımların 28 paraşüt ile indirildiği ifade edildi.

Associated Press'in haberine göre bir ABD'li yetkili, 28 paket hafif silah, mühimmat ve tıbbi malzeme yardımı yapıldığını açıkladı.

ABD'nin ayrıca dün gece Kobanê ve çevresinde 11 hava saldırısı gerçekleştirdiği açıklandı.

YPG: BÜYÜK YARDIMI OLACAK AMA YETERLİ DEĞİL

AFP'nin haberine göre YPG Sözcüsü Redur Xelil, yardımların kendilerine ulaştığını doğrulayarak "IŞİD'e karşı askeri operasyonlarımızda büyük yardımı olacak" dedi ancak savaşın sonucunu kesin olarak belirlemeye yetmeyeceğini ifade etti.

Kobanê Kantonu Eş Başbakanı Enver Müslim BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada "Dün akşam ABD uçakları Kobani'ye silah yardımında bulundu. Gençler de gitti silahları aldı. Bize silah, ilaç ve gıda yardımında bulundular. Aldığımız malzemeler yerine sağlam bir şekilde ulaştı. Bize bu yardımı yapanlara teşekkür ediyoruz. Yardımların sürmesini istiyoruz. IŞİD'i bitirmemiz için silah şarttır" dedi.

Müslim, Kobani'deki çatışma ortamını değerlendirirken, çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü, IŞİD'in ilerlemek istediğini ancak ilerleyemediğini, Kobani'nin yüzde 70'inin YPG'nin; yüzde 30'unun ise IŞİD'in elinde olduğunu söyledi.

JOHN KERRY: YARDIM ETMEMEK SORUMSUZLUK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kobanê yardımına ilişkin yaptığı açıklamada "Kobanê'de IŞİD'e karşı savaşanlara yardım etmemek sorumsuz ve ahlaki açıdan zor bir tutum olurdu" dedi.

Kerry, yardımın ABD politikasında değişiklik anlamına gelmediğini, krize anlık bir müdahale olduğunu, bunu Türkiye'ye de söylediklerini vurguladı.

Kerry, silah yardımı konusunda Ankara'nın kaygılarını da anladıklarını ifade ederken Federal Kürdistan'dan peşmergenin yardım için Kobanê'ye geçişi için de Türkiye'den izin istediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün peşmergenin Türkiye'den Kobanê'ye geçişine izin vereceklerini söylemişti.

ERDOĞAN 'SİLAHA HAYIR' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kobanê'ye yardım ulaştırılmasına ilişkin önceki gün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: "Son günlerde bir şeyler dolaşmaya başladı. Nedir o? PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteğiyle IŞİD'e karşı burada bir cephe oluşturmak. Tamam da PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz." (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Türk milliyetçiliği kartına oynuyor

SONRAKİ HABER

Nusaybin'de tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 16 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa