19 Ekim 2014 21:57

'Hükümetin önceliği kamu düzeni'

Davutoğlu ile Akil İnsanlar Heyeti arasında saat 12:30'da başlayan toplantı 10 saat 15 dakika saat sürdü. Davutoğlu'nun hafta içinde demokratik eylemleri daha da baskı altına almayı ve polise daha fazla yetki vermeyi hedefleyen 'güvenlik reformu' açıklamaları sonrası bu toplantıda da "kamu düzeni" vurgusu yaptığı öğrenildi.

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Akil İnsanlar Heyeti arasında saat 12:30'da başlayan toplantı 10 saat 15 dakika saat sürdü. Davutoğlu'nun hafta içinde demokratik eylemleri daha da baskı altına almayı ve polise daha fazla yetki vermeyi hedefleyen 'güvenlik reformu' açıklamaları sonrası bu toplantıda da "kamu düzeni" vurgusu yaptığı öğrenildi.

Akil İnsanlar, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yalçın Akdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çavuşoğlu, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bakanın bir araya geldiği Dolamabahçe Başbakanlık ofisindeki toplantı sona erdi. 

Heyet üyelerinin görüşlerini dinleyen Başbakan Davutoğlu'nun bir kapanış konuşması yaptığı ve "kamu düzeni" vurgusu yaptığı öğrenildi. Toplantı çıkışında konuşan Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Komisyonu Üyesi Fuat Keyman, bu açıklamalara vurgu yaparak, "Çözüm sürecinde hükümetin iradesi devam ediyor. 6-7 Ekim olayları gibi olayların bir daha yaşanmaması için kamu düzeninin sağlanmasının önemi vurgulandı" dedi.

Keyman, kamu düzeni ve normalleşme sağlanmadan İmralı ile görüşme gibi konuların, devletin iradesine yönelik bir zayıflama algısı yaratacağı için mümkün görünmediğini de dile getirdi.

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Komisyonu Başkanı Can Paker de, Hükümetin öncelikli görüşünün kamu düzeninin sağlanması olduğunu belirterek, "'Ondan sonra üçüncü göz yapısı olabilir' diyorlar. Bizden bekledikleri, gerek bireysel olarak, gerek ortak olarak objektif fikirlerimizi toplumla paylaşmak" diye konuştu.

BAŞBAKAN ANKARA'YA GİTTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplantının ardından saat 23:00'te Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nden ayrılarak, Ankara'ya gitmek üzere havalimanına hareket etti.

CAN: ÖCALAN'LA BİZ DE GÖRÜŞELİM

Toplantının bitiminden önce ayrılan Marmara heyetinden Celalettin Can, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıda daha çok PKK lideri Abdullah Öcalan'ın konumunun tartışıldığını söyleyen Celalettin Can, akillerin Öcalan'ın mesajlarını doğrudan kamuoyuna iletebilmesi konusunda mutabık olduğuna dikkat çekerek, "Öcalan'ın, mesajlarını Türkiye toplumuna aracılar üzerinden değil de, doğrudan doğruya hiçbir süzgeçten geçirilmeden ifade edebilmesi için imkan sağlanması gerektiği konuşuldu. Akillerin genel anlamda üzerinde mutabık olduğu konu buydu" dedi. Yine toplantıda hükümet yetkililerine, sadece İmralı heyetinin değil kendilerinin de görüşebilmelerinin önünün açılması talebinde bulunduklarını da aktaran Can, "Hükümet yetkilileri, başta Sayın Başbakan olmak üzere bu taleplerimizi dinlerken bir tepkiyle karşılamadı. Hükümet bunu ne kadar yerine getirir bilemiyorum ama olumlu karşılanıyor bu görüş. Ayrıca şunu söyledik; Sayın Öcalan'la sadece heyet görüşmesin biz de görüşelim, gazeteciler, sivil toplum kuruluşları da görüşsün. Öcalan'ın kendisi de kiminle görüşmek istiyorsa, güvenlik ile ilgili bir problem yoksa görüşme imkanı sağlansın" ifadelerini kullandı.

PKK lideri Öcalan'ın Kandil'le doğrudan ilişki kurabilmesi ve Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi noktasında da taleplerini dillendirdiklerini söyleyen Can, yine Öcalan'ın bir sekretarya ile güçlendirilmesi konusunun da konuşulduğunun altını çizdi. Toplantıda Kobanê konusunun da ele alındığını aktaran Can, toplantıya girmeden önce Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti. Müslim'in, kendi imkanları ile insani yardım ve lojistik desteği geçirebilmeleri için bir koridorun açılması yönündeki isteklerini de hükümet yetkililerine ilettiğini belirten Can, "Başbakan gerek Kobanê ile ilgili söylediklerimizi gerekse İmralı ile ilgili söylediklerimizi dinledi ve ondan olumsuz bir tepki almadık" dedi.

ERGİL: NİTELİKLİ BİR TOPLANTI

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil de, "bu kadar nitelikli bir toplantıya ilk defa şahit olduğunu" söyleyerek, "Akil İnsanlar denilen heyetin de şimdiye kadarki çalışmalarında ve öğrendiklerinde çok ciddi bir tecrübe kazandıklarını, doğru ile yanlışı, duygusal ile akli olanı ayırabilecekleri olgunluğa geldiğini gördüm ve umudum arttı" dedi.

Sürecin sadece "devlet memurları" ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşmelerle sürdürülmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ergil, "Birbirine sürten iki sert zemin, yani Türk Silahlı Kuvvetleri ile 'Kürt Silahlı Kuvvetleri' veya siyasi bir örgüt olan devlet ile Kürt siyasetinin temsilcileri şu anda birbirlerine çok güveniyor gözükmemektedirler. O yüzden, bu güven ortamının sağlanması, iki sert zeminin birbirine sürterek yıpratmaması için, aranın açılması ve bu açılan araya da sivil inisiyatifin girmesi, böylece şiddetin, öfkenin sesiyle değil; aklın sesiyle, itidalin sesiyle bir gelecek oluşturmak ihtiyacı dile getirildi" diye konuştu.

Kayınvalidesinin Akil İnsanlar Heyeti'nde görev aldığı için kendisine "vatana ihanet etmiş" muamelesi yaptığını ve ailesi içinde müthiş bir gerilimin oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Ergil, bu konuda kayınvalidesi ile hayranı olduğu Kadir İnanır'ı telefonda görüştürdüğünü anlatarak, "Aileler içinde bile kutuplaşmanın oluştuğu bir toplumda olumsuz enerjinin boşaltılması lazım. Bu yolda bize düşen neyse, ama Akil İnsanlar Heyeti adı altında değil, yeni görev tanımlarıyla oluşturulacak sivil toplum kuruluşlarında yer almaya hazır olduğumuzu söyledik" dedi.

DİLİPAK FENALAŞTI

Öte yandan toplantı sırasında, Doğu Anadolu Bölgesi Komisyonu üyesi Abdurrahman Dilipak fenalaştı.

Tansiyonu yükselen Dilipak, toplantı devam ederken ambulansla hastaneye kaldırıldı. Hastanede kontrolleri yapılan Dilipak, durumu düzelince yeniden toplantıya katılmak için Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’ne geldi.

Başbakan Davutoğlu ile Akil İnsanlar Heyeti arasında saat 12:30'da başlayan toplantı 10 saat  15 dakika sürdü.


HEYETTEN KİMLER KATILDI?

Akil İnsanlar Heyeti'nden toplantıya katılanlar şöyleydi: Rifat Hisarcıklıoğlu, Kadir İnanır, Tarık Çelenk, Nihal Bengisu Karaca, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan, Hüseyin Yayman, Nafiz Can Paker, Sibel Eraslan, Ayhan Oğan, Mahmut Arslan, Abdurrahman Dilipak, İzzettin Doğan, Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker, Mehmet Uçum, Tarhan Erdem, Avni Özgürel, Fadime Özkan, Fuat Keyman, Hasan Karakaya, Fehmi Koru, Yılmaz Ensaroğlu, Kezban Hatemi, Mehmet Emin Ekmen, Fazıl Hüsnü Erdem, Etyen Mahçupyan, Ahmet Faruk Ünsal, Lami Özgen, Ahmet Taşgetiren, Beril Dedeoğlu, Celalettin Can, Vahap Coşkun, Doğu Ergil, Erol Göka, Mustafa Kumlu, Hilal Kaplan, Yusuf Şevki Hakyemez, Vedat Bilgin, Fatma Benli, Bendevi Palandöken, Oral Çalışlar, Ahmet Gündoğdu, Yıldıray Oğur, Deniz Ülke Arıboğan, Mithat Sancar, Levent Korkut, Mustafa Armağan, Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman ve Hülya Koçyiğit. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Öfke karaciğeri, kırgınlık kalbi hasta ediyor

SONRAKİ HABER

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa