19 Ekim 2014 18:59

'Tampon bölgeye hayır, barış için acil adım'

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından gerçekleştirilen 2. Demokrasi ve Barış Konferansı'nda belirlenen komisyonlarca hazırlanan sonuç bildirgesi taslağı okundu. Taslağa son haline vermek için katılımcıların tartışmaları devam ederken, bildirgenin son halinin yarın yayınlanacağı açıklandı.

Paylaş

Birkan BULUT / Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından gerçekleştirilen 2. Demokrasi ve Barış Konferansı'nda belirlenen komisyonlarca hazırlanan sonuç bildirgesi taslağı okundu. Taslağa son haline vermek için katılımcıların tartışmaları devam ederken, bildirgenin son halinin yarın yayınlanacağı açıklandı.

Taslakta Türkiye'nin tampon bölge arayışlarına son vermesi, acilen Rojava'ya yaşam koridoru açılması çözüm süreci için de gerekli kurulların çalışmalara başlayarak anayasal güvencenin oluşturulması gerektiği vurgulandı.

Hazırlanan taslak bildirgeyi okuyan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kobane'ye yaşam koridoru açılması ve izolasyon politikalarından karşı koyulmasının en önemli mücadele konuları olduğunu dile getirdi.  Rojava'daki halkların öz gücüne dayanan katılımcı, çoğulcu ve cinsiyet özgürlükçü özerk kanton yönetimlerinin statülerinin hem uluslararası alanda hem de Türkiye tarafından tanınması gerektiğini ifade eden Kürkçü, Rojava'yla kurulacak ilişkilerin kurulmasının takipçisi olacaklarını söyledi.

SEKRETERYA, MÜZAKERE VE İZLEME KURULLARI ÇALIŞMALI

48 yurttaşın hayatını kaybettiği Kobane eylemlerindeki çatışmaların sorumlusunun sorumlusunun Cumhurbaşkanının Erdoğan ve hükümetin Kürt halkını ve demokrasi güçlerini kışkırtıcı söylem ve uygulamaları olduğuna dikkat çeken Kürkçü,  protesto hakkını kullananlara karşı sergilenen devlet şiddeti ve keyfiliğin ciddi tehlikeler ortaya çıkardığını söyledi. Kobane direnişi ile birlikte Türkiye halklarının geliştirdiği dayanışmaya karşı devletin tüm olanak ve özel savaş aygıtlarını devreye soktuğunu kaydeden Kürkçü, “Çözüm ve barış sürecinin sağlıklı yürümeyebilmesinin koşullarından biri sürmekte olan diyalagun kapsamlı bir müzakere ile devam etmesi ve müzakere koşullarının Sayın Öcalan açısından eşit ve özgür bir ortamda yapılmasının sağlanmasıdır. Farklı heyetlerle görüşmesinin yolunun açılması en kısa zamanda sekreterya,  müzakare ve izleme kurullarının çalışmaya başlaması gerekmektedir. Barış sürecinin başarıya ulaşmasının temel yolu farklı kimlik ve grupların özgürlükçü ve demokratik bir anayasa ile güvence altına alınmasıdır” dedi.  

'TAMPON BÖLGE ARAYIŞLARINA SON VERİLMELİ'

Suriye'de tampon bölge arayışlarına ise son verilmesi gerektiğini belirten Kürkçü, Şengal ve Ninova'da yaşananların Rojava'da 3 yıldır yaşanan soykırım tehlikesinin hayata geçirilmiş hali olduğunu kaydetti. “Bu konuda uluslararası ceza mekanizmalarının hayata geçirilmesi, soykırım destekçisi ülkelerin yargılanması yönündeki çalışmaların yürütülmesi öncelikli hedeflerimizden birisidir” diyen Kürkçü, konferansın barış ve çözümün ön ündeki engellerin de bir an önce bertaraf edilmesi için verilecek  mücadele edeceklerini dile getirdi.

Kürkçü, konferansta buluşan sendikacılar, inanç grupları, aydınlar, gençler, kadınlar, LGBTTİ bireyler siyasi parti ve grupların ülkede ve bölgedeki barış mücadeleleri arasındaki ilişkileri güçlendirerek ilerlemesini sağlamak ve kalıcı, onurlu, adil barışı tesis etmek için birlikte hareket etme konusunda hem fikir olduklarını söyledi.

4 ÇALIŞMA GRUBUNUN SONUÇ RAPORLARI OLUŞTURULDU

ÖNCEKİ HABER

Didim\'den Kobanê yardımları yola çıktı

SONRAKİ HABER

Adana'da öldürülen Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu'yu anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa