19 Ekim 2014 16:52

'Engelliler için çözüm üretecekseniz önce bize sorun'

Burhanettin Fani başkentte yaşayan görme engelli bir vatandaş. Fani, "Engelli olan bizleriz. Bizlere sorup, çözüm üretecekleri yerde bizi ürettikleri çözüme uydurmaya çalışıyorlar" diyor.

Paylaş

Berivan BALKAY
Ankara

Burhanettin Fani başkentte yaşayan görme engelli bir vatandaş. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan emekli. Türkiye'de engelli olmanın getirdiği sıkıntılara Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin “engelli vatandaşlar için  çözüm” diye duyurduğu, fakat sorun yaratan uygulamalar da eklenmiş durumda. Sokakta, hastanelerde yaşadığı sorunları paylaşan Fani, "Engelli olan bizleriz. Bizlere sorup, çözüm üretecekleri yerde bizi ürettikleri çözüme uydurmaya çalışıyorlar" diyor.

Fani, "Teknolojinin gelişimine rağmen bizler bu erişimi kullanamıyoruz. Ulaşımda, istihdamda, kamu kurumlarında. Aklınıza gelebilecek her yerde sorun yaşıyoruz" diye anlatıyor durumunu. Ulaşım konusundaki sıkıntılardan bahseden Fani, Ankara'da birçok otobüsün aynı durakta durduğunu ve hangi otobüsün bineceği otobüs olduğunu bilemediğini belirtiyor.

'SARI ÇİZGİLER ENGELLİ İÇİN DEĞİL RANT İÇİN YAPILIYOR'

Görme engelli vatandaşların yönlerini bulabilmesi için kaldırımlara ve belirli yerlere yapılan sarı çizgiler üzerine konuşuyoruz Fani ile. Kendisi sarı çizgilerin engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmadığını anlatıyor: “Bir yasa var, bu yasaya uymak zorunda oldukları için sarı çizgiler yapmışlar kaldırımlara. Sarı çizgiler başlı başına sakat. Hiçbiri görme engelli vatandaşın yönünü kolay bulsun diye yapılmamış. Birileri rant sağlayabilsin diye yapılıyor bu çizgiler.”

'ASIL ENGEL SOKAKTA'

Direklere, büfelere, billboardlara çıkan sarı çizgilerden dert yanıyor Fani. Normal şartlarda sarı çizgilerin var olan büfe, direk, ağaç gibi şeylerin 40 santim uzağında olması gerektiğini aktaran Fani, “Beyaz bastonunuzla yürürken fark edemezseniz o yerleri, kafanızı gözünüzü çarpıyorsunuz. Ankara'da peyzaja dair hiçbir şey yok zaten. Kamu binalarında, hastanelerde de aynı sorunları yaşıyoruz. Çok küçük bir sistemle tüm sorunlarımızı çözebilecekken bunları yapmıyorlar” diye anlatıyor mağduriyetini.
 

ÖNCEKİ HABER

Yerel tohumlar yok olmaktan böyle kurtarıldı!

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa