19 Ekim 2014 08:38

Isisler adlarını geri istiyor

Isis yani IŞİD’in uluslararası kısaltması kadınların başka türlü kabusu da oldu. Yaşamları boyu severek kullandıkları isimlerinin bir terör örgütüyle aynı olması talihsizliğini yaşayan kadınlar bir medya kampanyası başlattı.

Paylaş

Meagan FİTZPATRİCK

Isis yani IŞİD’in uluslararası kısaltması kadınların başka türlü kabusu da oldu. Yaşamları boyu severek kullandıkları isimlerinin bir terör örgütüyle aynı olması talihsizliğini yaşayan kadınlar bir medya kampanyası başlattı.

Isis Martinez geçtiğimiz yıl katıldığı bir konferansta sayfada gördüğünüz yaka kartına ismini böyle yazmıştı. Martinez, medyaya Irak Şam İslam Devleti’nin kısaltması olarak ISIS’i kullanmama çağrısında bulunan bir kampanya başlattı. Çünkü kendi ve adaşları bu tesadüften rahatsızlar. Kampa kadınların yaşadıklarını anlatmak ve uluslararası medyanın ISIS kısaltması yerine ISIL (Irak İslam Devleti ve Levant) kısaltmasını kullanmasını sağlamak için başlatıldı. Örgütün kendisi İslam Devleti adını kullanıyor ancak uluslararası medya örgütten ISIS olarak bahsediyor. Örgütten nasıl bahsedileceği, Arapça isminin İngilizce’ye nasıl çevrileceği halen tartışma konusu. Tartışma konusu olmayan şey ise Isis adlı kadınların artık üyelerinin kadınları köleleştirdiği, çağ dışı vahşet eylemlerine imza atmış bir örgütle ilişkilendiriliyor olması.

Save Our Name (Adımızı Koruyun) adlı kampanyanın başını Miamili Isis Martinez çekiyor. Son haftaların inanılmaz derecede zor geçtiğini anlatan Martinez, “Benim adım Isis ve adımı seviyorum daha doğrusu önceden daha çok seviyordum” diyor. Martinez olumsuz tepkilerin ağustos ayının sonundan beri daha da arttığını anlatırken bunun ilk başlarda rahatsız edici olduğunu şimdi ise üzücü hale geldiğini belirtiyor: Bu beni etkiler oldu. İnsanlar neredeyse her duyduklarında adıma tepki veriyorlar.

MISIR TANRIÇASININ ADI

Martinez’e annesinin adı verilmiş. Annesine ise Isis adlı pek çok kadın gibi bir Mısır tanrıçasının. Martinez adını değiştirmemekte kararlı, aynı binlerce başka Isis isimli kadının olduğu gibi. Sosyal medya üzerinden başlayan kampanyada “teröristleri adımızla anmaktan vazgeçin” deniliyor ve hedef 1,000 imza. Şu an imza sayısı 37,000’i geçmiş durumda. Facebook’ta Isis isimli kadınların ya da çocuklarına bu ismi vermiş anne babaların bir araya gelip hikayelerini anlattıkları bir sayfada bulunuyor. Sayfaya yazan kadınlar biri, “Tatlı bebeğimin adını medyada fanatik terörist bir örgütün adı olarak her duyduğumda karnıma ağrılar giriyor” diyor.

Ohio’dan Isis Ardrey ise şikayetini şöyle ifade ediyor: “Ben kendime iyi bir isim yaratmak ve genel olarak kadınlara iyi bir model olabilmek için yıllarımı harcadım. Isis adının yalnızca birkaç hafta içinde bu kadar çirkin bir şekilde kullanıldığını görmek gerçekten kalp kırıcı. Annem babam  bu ismi bana Isis isminin taşıdığı güçlü ve olumlu anlamdan dolayı vermiş.”
Isis ismini örgütle paylaşmanın duygusal olduğu kadar maddi bir külfeti olduğunu da belirten Martinez ve diğerleri uğradıkları maddi kayıptan dolayı medyaya dava açmaya da hazırlanıyorlar.

Çeviren Özge Kuru

ÖNCEKİ HABER

Altın Portakal’a ‘Kuzu’ damgası

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa