18 Ekim 2014 16:42

Fırat: ‘90’lı yıllara dönüş paketi

AKP Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, kamuoyunda geniş yankı uyandıran AKP’nin Meclise sunduğu son yargı paketi için “Türkiye’nin başına gelen en büyük felaketlerden birisi” değerlendirmesinde bulundu.

Fırat: ‘90’lı yıllara dönüş paketi
Paylaş

AKP Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, kamuoyunda geniş yankı uyandıran AKP’nin Meclise sunduğu son yargı paketi için “Türkiye’nin başına gelen en büyük felaketlerden birisi” değerlendirmesinde bulundu.

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve bir dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Dengir Mir Mehmet Fırat, yeni yargı paketinden sonra aynı yönde başka yasaların geleceği uyarısında bulundu.

Dengir Mir Mehmet Fırat, Meclise sunulan son yargı paketi için “Bir felakettir” nitelendirmesinden sonra “Türkiye’nin başına gelen en büyük felaketlerden birisidir bana göre. 2003’ten itibaren AK Parti olarak Avrupa Birliği (AB) müktesebatını kabul etmeye başladık. Özgürlüklerin önünde bazı şeyler kaldırıldı. Hepsi kalktı mı? Hayır. Bazı demokratikleşme adımları atıldı. Türkiye tam demokratikleşti mi? Hayır. Şimdi oradan bir geri dönüş var. 1990’lı yıllara dönüyoruz.” diyerek bunun bir çözüm olmadığını belirtti. Geçmişte gerçekleşen darbelere işaret ederek cezaları artırma yoluyla toplum mühendisliği yapmayı Türkiye’nin birkaç kez yaşadığını ifade eden Fırat, “Bunların fayda vermediğini ancak kan, gözyaşı, geri kalmışlığa sebep olduğunu gördük. Siz evrensel hukuk kaidelerinden kaydığınız süreç içerisinde hukuk sizi keser. Hukukun öyle bir özelliği vardır. Yani, hukukla oynanmaz.” dedi. AKP Hükümetinin son getirilen özgürlükleri kısıtlamaya yönelik yargı paketi ile yetinmeyeceğini kaydeden Fırat, “Yalnız burada kalacak mı? Ben zannetmiyorum. Bunun arkasından aynı yönde başka yasalar gelecektir. Allah, encamımızı hayır etsin diyorum bu konuda” şeklinde konuştu. Türkiye’de 12 Eylül darbesinin ürünü olan liderler sultasına izin veren hukuksal düzenlemelerden kaynaklanan sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Fırat, günümüz Türkiye’si için “Otoriter bir yapıya sahip şu anda” tespitinde bulundu.

BİNGÖL DERİN DEVLETİN İŞİ

Bingöl’de 2 polisin yaşamını yitirdiği saldırının arkasında derin devletin olduğunu düşündüğünü söyledi. Fırat, saldırının arka planının iyi incelenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz bunları ‘90’lı yıllarda yaşadık” ifadesini kullandı. Fırat, faili meçhul birçok olayın PKK’ye yıkıldığını ancak sonradan gerçeğin farklı olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerin sonrasına bırakılacak bir çözüm sürecinin biteceği kanısını taşıdığını ifade eden Fırat, bazı belirtilerin bunu gösterdiğini savundu.
AKP’nin muhafazakar Kürt vatandaşlardan aldığı oyun donduğunu aktaran Fırat, “2015 seçimleri çok önemli çünkü başkanlık için anayasa değişikliği hedeflendiğine göre (Mecliste) bu sayıyı bulabilmek için yeni hedef kitle araması lazım. Bu hedef kitle de bana göre MHP’nin tabanıdır” değerlendirmesinde bulundu. (AnkaraCİHAN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Taleplerinizi kabul edersek arkası gelir\'

SONRAKİ HABER

İnanç ve azınlık grubu: Koridor açılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...