18 Ekim 2014 15:52

KESK'li kadınlar 'mücadele hattını örmek için' toplandı

KESK Kadın Meclisi'nin savaş, sömürü, kadın cinayetlerine yönelik saldırılara karşı, "mücadele hattını örmek için" sloganı ile gerçekleştirdikleri toplantı başladı.

Paylaş

KESK Kadın Meclisi'nin savaş, sömürü, kadın cinayetlerine yönelik saldırılara karşı, "mücadele hattını örmek için" sloganı ile gerçekleştirdikleri toplantı başladı.

KESK Kadın Meclisi, savaş, sömürü, kadın cinayetlerine yönelik saldırılara karşı, "mücadele hattını örmek için" 2 gün sürecek olan 4. Kadın Meclisi toplantısı için Eğitim Sen Genel Merkezi'nde toplandı.

Toplantı, yapılan divan seçimi ile başladı. Ardındın saygı duruşunda bulunulan toplantının açılış konuşmasını yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, IŞİD saldırılarına karşı direnişin sürdüğü Kobanê'de kadınların verdiği mücadeleye dikkat çekerek, "Çetelere ağır darbe vurarak kadın özgürlüğünü yaratan YPJ'li kadınların mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

Toplantının önemine vurgu yapan Köse, verilen mücadele ve bedeller sonucu bugün kadınların bir araya gelerek tartışabildiğinin altını çizdi. Köse, toplantıya katılan kadınlara Rojava devrimini sahiplenme çağrısı yaptı.

'SAVAŞ DAHA ÇOK GÖZ YAŞI VE ACI DEMEKTİR'


Ardından KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ise, Kobanê'de çetelerin saldırılarına karşı bedenin siper eden Arin Mirkan şahsında yaşamını yitiren tüm YPJ'li kadınları anarak konuşmasına başladı. Savaşların en çok kadınları vurduğunu söyleyen Atasoy, savaşların daha çok yoksulluk, acı, gözyaşı, göç ve tecavüz olduğunu belirtti. Atasoy, "Savaş, kadının tüm yaşantısını kuşatan şiddetin, cinayetlerin, taciz ve tecavüzlerin meşru bir biçimde ortada kol gezmesini sağlayarak şiddetin sistematikleşmesini sağlıyor" diyerek, iki gün boyunca ana maddeler üzerinde tartışacaklarını kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından iki gün sürecek olan toplantı basına kapalı olarak devam ediyor. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Öfkemiz zaman aşımına uğramıyor

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa