18 Ekim 2014 11:33

Demokrasi ve Barış Konferansı Ankara'da 2. kez toplandı

HDK tarafından gerçekleştirilen 2. Demokrasi ve Barış Konferansının açılış konuşmasını yapan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yaptıkları çalışmalar ve sonrasında devletin şiddetiyle birçok kez karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Fincancı, 'Adı olmayan kayıplarımızı ve tutsaklarımızı çok gördük' dedi.

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara


Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından gerçekleştirilen 2. Demokrasi ve Barış Konferansı dün İMO Teoman Öztürk Salonunda başladı. Kobanê ile dayanışma mesajlarının ön plana çıktığı konferansta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobani’nin Türkiye’yle ne ilgisi var” sözlerine yanıt verildi. Yapılan konuşmalarda, Türkiye’de barış sürecinin Kobanê’nin kurtuluşundan ayrı düşünülemeyeceği vurgulandı. Demokrasi güçlerini bir araya getiren konferansa çok sayıda siyasi parti, sendika ve kitle örgüt temsilcilerinin yanı sıra, aydın ve akademisyenler katıldı.

‘KOBANÊ BARIŞI AYAKTA TUTUYOR’

Kongrede divan başkanlığına seçilen HDP İstanbul Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, barışın Suriye ve Irak’taki gelişmeleri görmezden gelinerek ele alınamayacağını belirterek şunları söyledi: “Bugün hâlâ Türkiye de barıştan bahsedebiliyorsak Kobanê sayesindedir. İyi ki Kobanê var. İyi ki Kobanê halkı direniyor. Eğer Kobanê düşmüş olsa, düşecek olsa hiç birimizin barıştan bahsetmeye ne yüzü ne de hakkı olabilir. İyi ki Kobanê iki aydır direniyor ve Türkiye’deki barışı ayakta tutuyor.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Kobanê direnişinin Anadolu topraklarına barışı getirecek bir direniş olduğunu, o yüzden Türkiye’den insanları buraya destek olmak için gittiğini söyledi.

‘HÜKÜMET ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYSUN’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı  Hatip Dicle, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın getirilişinin ardından Türkiye’nin bir iç savaşla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Öcalan o dönemden itibaren barış sürecini başlatma cesareti gösterdi. Ayrıca Öcalan ‘Barış için bir milim daha umudum varsa elimden geleni yapmaya hazırım’ diyor, acaba hükümet yetkilileri aynı sorumluluğu taşıyor mu?” diye konuştu. Kobanê’nin “Kürtlerin onuru ve gururu” olduğunu belirten Dicle, “Kobani düştü düşecek’, ‘IŞİD ile PKK bizim için aynıdır’ diyenler, şapkalarını önüne koyup düşünmeli. Eğer devlet 2011 ve  2012’deki gibi savaş kararı vermişse sorumluluğu kendine aittir” dedi.

FIRAT: AKIL İLE İZAH EDİLEMEZ

AKP Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Kobanê protestolarında hükümetin tavrını eleştirerek, son dönemde şiddetle insanların bastırılabileceği düşüncesinin yeniden hortladığını belirtti. “Yeni yasalarla yeniden deneniyor. Şiddet karşı şiddeti doğurur ve bu 30 yılda görülmüştür. Bunun yeniden denenmesi akıl ile izah edilemez” diyen Fırat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobani ile Türkiye’nin ne ilgisi var sözlerini” hayretle izlediğini söyledi. Fırat, “Türkiye hükümetinin Myanmar’daki Türklerle, Azerbaycan’daki Türklerle nasıl bir soydaşlık dayanışması ise, Türkiye’deki Kürtlerin Kobanê’deki soydaşlarıyla dayanışması hakkıdır” dedi.

DORA: ‘HOŞGÖRÜ DEĞİL, ÖZGÜRLÜK’

Türkiye’nin asıl sorununun farklılıkları inkar etmek olduğuna dikkat çeken HDP’nin Süryani Milletvekili Erol Dora, “Geçmişimiz ve gerçeklerle yüzleşmediğimiz sürece özgürleşemeyiz. Hiçbir halk ve inanç kendini üstün görmemeli. Ayrıca her inanç ve kimlik hoşgörü altında değil özgürce yaşayabilmeli. Çünkü hoşgörü özgür, köle ilişkisidir” dedi.

ALEVİLERDEN KOBANÊ’YE SELAM

Kobanê direnişini Aleviler olarak selamladıklarını söyleyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Müslüm Doğan, Kürtler ve Alevilerin farklı sebeplerle aynı tek tipçi devlet asimilasyonuna maruz kaldığını ifade etti ve “Asimilasyona ‘dur’ demenin mücadeleyle olacağını biliyoruz” diye vurguladı. Barış için Kadın Girişimi Üyesi Lale Bakır Ezer ise Akil İnsanlar Heyetinde kadınların temsiliyetinin yeterince sağlanamamasını eleştirdi.

HEM DEMOKRASİ, HEM BARIŞ

- ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş: "Hem demokrasi hem de barışı kazanmamız gerekir."

- KESK Eş Başkanı Şaziye Köse: "Sendikal hareket ulus içi bir mücadele değildir. Barışın bozulmasına asla fırsat vermeyeceğiz”

- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi: "Kürtlerin dost halklardan dayanışma beklentisi var"

- Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy: “Haziran direnişinin barışın toplumsallaşmasında önemli bir rol oynadı. Kobanê eylemlerinin bu ortamı daha ileri götürdü”

- Prof. Dr. Cem Terzi: "Kobanê durum normale döner dönmez, oradaki hastaneleri yeniden inşa etme görevi bizi bekliyor. Savaş nedeniyle Kobanê'den İzmir'e göç eden 4 yaşındaki Zeynep'e selam gönderiyorum. Bu dünyayı senden ödünç aldık, yeniden barış dolu dünyayı kurmak bizim boynumuzun borcu".

- MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal: "Bir Müslüman ve insan olarak Kobanê eylemlerinde mazlumun yanında olduğumuzu belirtmek isteriz"

‘PRATİK ADIM ZAMANI’

HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Başbakan Davutoğlu’yla bugün gerçekleşecek Akil İnsanlar Heyeti toplantısıyla ilgili “Barış süreci artık şeffaf, eşit ve Sayın Öcalan’ın etkin olduğu bir zamana girmiştir. Akil insanlar yine sahaya inip rapor sunacaklarsa buna gerek yoktur. Zaman sahaya inme değil yasal düzenleme ve pratik adım zamanıdır” dedi. 2. Demokrasi ve Barış Konferansı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tuncel, konferansa katılan insanların barış sürecinde “akil insanlar gibi” çalıştığını belirterek, “Buradan çıkacak sonuçlar akil insanlarla yapılan toplantıdan daha önemli” diye konuştu.

KONFERANSA KATILANLAR

Konferansa aralarında DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, AKP Kurucusu ve Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş, KESK Eş Başkanı Lami Özgen, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, DBP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ile çok sayıda aydın, akademisyen ve sendikacı katıldı.

ÖNCEKİ HABER

ABD: PYD ile istihbarat paylaşıyoruz

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa