18 Ekim 2014 06:00

Menopoza girmek için acele etmeyin!

Bugün, Dünya Menopoz Günü. Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz, rahim kanseri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Her kadının doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz erken geldiğinde kadınlar zor bir döneme giriyor. Bu dönem dikkatli takip edilmediğinde ise önemli sağlık sorunları baş gösteriyor.

Paylaş

Bugün,  Dünya Menopoz Günü. Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz, rahim kanseri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Her kadının doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz erken geldiğinde kadınlar zor bir döneme giriyor. Bu dönem dikkatli takip edilmediğinde ise önemli sağlık sorunları baş gösteriyor.

TÜRKİYE’DE MENOPOZ YAŞI DAHA DÜŞÜK

Zamanından önce erken menopoza girmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ülkemizde kadınlar ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından önce olması durumunun erken menopoz olarak kabul edildiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, yaklaşık 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde erken menopoz görüldüğüne dikkat çekti.

ALIŞKANLIKLAR ERKEN MENOPOZU ETKİLİYOR

“Erken menopoz döneminde psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar en dikkat çekici belirtiler oluyor” diyen Op. Dr. Nuri Ceydeli, ailedeki anne ya da ablanın menopoza girdikleri yaşın bu faktörlerden biri olduğunu söyledi: Ceydeli, “Genetik yapı daha etkili ancak; beslenme, yaşam şekli, sigara alışkanlığı ya da stres gibi faktörler de menopoza girme yaşını etkiliyor. Örneğin, günde 20’den fazla sigara içen kadınların menopoz yaşı 1-2 yıl kadar öne çekilmektedir” diye konuştu.
Araştırmalar da, erken menopozun sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret ediyor ancak sigara, beslenme ve stres gibi faktörler de erken menopozda son derece etkili oluyor.  Erken menopozda bir başka faktör olarak da coğrafyanın etkili olduğu söylense de Dr. Ceydeli yaşam şeklinin önemine dikkat çekti. Uzakdoğu kadınlarının daha geç yaşlarda veya biraz daha az semptomlarla menopoza girdiğini belirten Dr. Ceydeli bunun nedenini  beslenme tarzlarına (soya proteini tüketimi çok fazla), refah düzeyi ve stresin az olmasına bağlıyor.  
Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza neden olabiliyor.

MENOPOZ YAŞINI GECİKTİRMENİN YOLLARI

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz menopoz yaşını geciktirebilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

* Bol bol spor yapın. Haftada en az 3 gün spor yapmaya gayret edin. Gün içinde asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı tercih edin.
* Vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Ne çok zayıf ne de kilolu olun. 
* Zararlı kimyasal maddelerden uzak durun.
* Stresten kaçının.
* Sigara kullanmayın. Pasif içicilikten uzak durun.
* Balık, ceviz, fındık, brokoli, domates, biber, havuç, üzüm, çilek gibi yüksek antioksidan besinler tüketin.
* Kalsiyumu yüksek gıdalar tüketin. Günde 200 ml. süt, yoğurt ve dondurma yiyin.
* Bol bol güneşlenin ve D vitaminini eksik etmeyin. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

SIM kart gömülüyor

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa