17 Ekim 2014 22:35

Kobanê eylemlerinde 'yardım koridoru' vurgusu

Kobanê'deki YPG/YPJ direnişini selamlamak amacıyla Van, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen eylemlerde, AKP hükümetine IŞİD'e desteğe son vererek, "yardım koridoru" önündeki engellerini kaldırması çağrısı yapıldı.

Paylaş

Kobanê'deki YPG/YPJ direnişini selamlamak amacıyla Van, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen eylemlerde, AKP hükümetine IŞİD'e desteğe son vererek, "yardım koridoru" önündeki engellerini kaldırması çağrısı yapıldı.

Kobanê direnişini selamlamak amacıyla Van'ın İki Nisan Kavşağı'nda bir araya gelen Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyeleri, Feqiyê Teyran Parkı'na yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Ancak çok sayıda polis ve akrep tipi zırhlı araçla kitlenin önüne barikat kurularak, yürüyüşe izin verilmedi. Polisin tutumuna kadınlar ellerindeki tava ve su şişelerinin içine doldurdukları taşlarla ses çıkararak tepki gösterdi ve "Defol polis", "Katil DAİŞ işbirlikçi AKP" sloganları attı. "AKP geçit veriyor. IŞİD öldürüyor. Dünya izliyor" yazılı pankartın açıldığı eylemde kadınlar adına konuşan DÖKH aktivisti Nazmiye Acar, kadınlar olarak Kobanê'nin onur mücadelesine sahip çıkacaklarını söyleyerek, seferberlik ruhuyla Rojava halkının yanında olma çağrısı yaptı.

Açıklamanın ardından kadınlar polisin engellemesini protesto ederek dağıldı.

BEYOĞLU'NDA MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ

İstanbul Beyoğlu'nda, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde Taksim Tünel Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Kobanê'ye koridor" talebiyle Galatasaray Meydanı'na meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. "IŞİD'e desteğe son, Kobanê'ye yardım koridoru açılsın" pankartı açan kadınlar, IŞİD vahşetini anlatan fotoğrafların olduğu dövizleri taşıdı. "Jin jiyan azadi", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Dağlarda, ovada Kürt kadını her yerde", "Ji bo Kobanê dengê bide" sloganlarının atıldığı yürüyüş, Galatasaray Meydanı'nda son buldu. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından açıklama yapan Gökkuşağı Kadın Derneği aktivisti Göksel, Ortadoğu'yu dizayn etme çabalarının bir sonucu olan IŞİD'le birlikte kadınlara karşı ciddi bir savaş açıldığını söyledi. IŞİD'in Kobanê'de ummadığı bir dirençle karşılaştığını ve AKP hükümetinin insanları vahşice katleden IŞİD'in hamiliğine soyunarak tüm dünyanın gözleri önünde örgüte yardım ettiğine vurgu yapan Göksel, "AKP'nin bu tavrı barışçı, insani değildir. AKP'yi yürüttüğü bu yanlış politikadan, medyayı da ayrımcı ve bölücü tavrından vazgeçmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Rojava'da kadın öncülüğünde gerçekleştirilen devrimin "yok edilemeyecek bir direncin iliği" olduğunu ifade eden Göksel, AKP hükümetine IŞİD'e verdiği desteği bir an önce geri çekmesi çağrısında bulunarak, "Kobanê'ye açılacak koridor kadınların, toplumların özgürleşmesine açılan koridordur. Bu yüzden Kobanê'siz barış olmaz. Bu nedenle AKP hükümeti bir an önce koridoru açmalıdır" ifadelerini kullandı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde Kobanê için direniş nöbeti tutanlara yönelik asker saldırısında yaralanan DBP MYK üyesi Semra Demir'e yönelik saldırıyı da kınayan kadınlar, "Rojava" marşını okuyarak eylemlerini sonlandırdı.

İZMİR'DE PROTESTOLAR SÜRÜYOR


IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarına tepki gösteren İzmir Kobanê Dayanışması, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde açıklama düzenledi. Çok sayıda yurttaşın katıldığı eylemde, "Rojava'ya statü tanınsın", "Rojava olmadan barış olmaz" dövizleri taşınarak, "Diren Kobanê İzmir seninle", "Bijî berxwedana Rojava", "Biji berxwedana YPG" sloganları atıldı. Açıklamada konuşan SDP İzmir İl Eş Başkanı Semra Uzuner, "Kobanê'de gençler biz ölmeyelim diye ölüme yürüyorlar. Biz ölmeyelim diye kadınlar ölmesin diye savaşıyorlar. Çocuklar ölmesin diye savaşıyorlar. 33 gündür biz de burada onlar için sesleniyoruz. İnsani yardım koridoru açılsın diyoruz. Kobanê protestolarını bahane eden AKP hükümeti ise yeni yasalarla bizlere sokakları dar etmeye kalkıyor. Kadınlar öldürüldüğünde sokağa çıkamayacağız. Sokağın sesi kesilmek isteniyor" dedi.

İzmir Kobane Dayanışması üyesi Sanem Deniz Kural ise "Kalplerimiz Kobanê için atıyor" diyerek, AKP hükümetine, "Kobanê'de yaşanacak katliamın vebalini taşımak istemiyorsa IŞİD'e verdiği desteği hemen çeksin. Kobanê'ye yönelik insani yardım koridorunu hemen açsın ve gereken silah yardımını yapsın" diye seslendi.

Eylem, "Diren YPG yoldaşların seninle" sloganı ile son buldu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP, Bingöl için Araştırma Komisyonu istedi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa