17 Ekim 2014 22:33

HDP, Bingöl için Araştırma Komisyonu istedi

HDP, Bingöl'de meydana gelen olayların araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını isterken, olayda yaşanan çelişkilere ve olayın karanlık yönlerine dikkat çekti.

Paylaş

HDP, Bingöl'de meydana gelen olayların araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını isterken, olayda yaşanan çelişkilere ve olayın karanlık yönlerine dikkat çekti.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Bingöl'de 2 polisin öldürülmesi ve sonrasında Genç ilçesinde bir aracın taranması sonucu 4 yurttaşın hayatını kaybetmesi olayının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken tarafından verilen Araştırma Önergesi'nin gerekçesinde olayın meydana gelmesine ilişkin bilgilere yer verildi. Önergede, olayda hayatını kaybeden Emniyet Müdürü'nün olay yerinde "olaylardan zarar gören esnafı ziyaret etme" gerekçesiyle bulunduğu oysa söz konusu bölgede olay yaşanmadığı belirtilerek, yine olaydaki çelişkilere dikkat çekildi. Valiliğin "olayda kullanılan iki araç aynıdır" demesine rağmen her iki aracın farklı olduğuna işaret edilen önergede, yine bir araçta öldürülen insanlar için "PKK'li" denilmesine rağmen araçta hayatını kaybedenlerden 3'ünün sivil olduğunun anlaşıldığına dikkat ekildi. Ayrıca olayla bağlantılı bir şekilde gözaltına alınan 7 kişinin daha sonra serbest bırakıldığı da belirtilen önergede, "Bu da iki olay üzerindeki kuşkuları arttırıcı bir karar olarak görülmektedir. Suikast ile ilgili gözaltına alınan ve Genç'te taranan araca öncülük ettiği belirlenen kişi Savcılıktaki ifadesinde taranan aracın şehir merkezine hiçbir şekilde girmediğini belirtmiştir" hatırlatması yapıldı.

Önergenin gerekçesinde, "Tüm bu gerçeklerin yanı sıra gözaltına alınanlara hukuk sistemi askıya alınarak yoğun işkencelerin yapılması, gözaltında işkence gören ve işkencelere bağlı olarak hastaneye kaldırılanların doktor izin vermemesine rağmen mahkemeye getirilmesi, gözaltındakilerle avukatların uzunca bir süre hukuk dışı kararla avukatları ile görüştürülmemesi olaylardaki derin güç bağlantısı ihtimalini daha belirgin kılmaktadır. Aynı zamanda Valiliğin birbirini yalanlayan açıklamaları, Başbakan'ın iki olayın bağımsız olduğu ama 'cezalandırma' yöntemi ile sonuçlanan bir pratik sergilediklerini ima eden açıklamaları Bingöl'de yaşanan iki olayın derin bağlantılarına dikkat çekmektedir" denildi. Ayrıca şu görüşlere yer verildi: "Bu gerçeklerden hareketle 9 Ekim 2014 tarihinde Bingöl ilimiz merkezinde İl Emniyet Müdürü ve ekibine yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırı ve iki saat sonrasında Genç ilçesinin girişinde bir aracın taranması olaylarının araştırılması suikastı gerçekleştirenlerin belirlenmesi ve araçta infaz edilenlerin faillerinin bulunarak gerekli cezai işlemlerin önünün açılması, iki olayın yaşanmasında rolü olduğu ifade edilen 'derin güç'lerin açığa çıkarılması için bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz." (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Vasiyeti yerine getirilmeyen Mehmet Pişkin toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'ndan İBB'ye yeni atamalar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa